Marcus Claudius Tacitus

Marcus Claudius Tacitus (200 civarı - Haziran 276), 25 Eylül 275- Haziran 276 tarihleri arasında tahta çıkmış olan Roma İmparatoru.

Tacitus
45. Roma İmparatoru
Hüküm süresi 25 Eylül 275 - Haziran 276
Önce gelen Aurelian
Sonra gelen Florianus
Tam ismi
Marcus Claudius Tacitus
Doğum 200
Interamna
Ölüm Haziran 276
Tyana

Hayat hikâyesi

İtalya'da Interamna'da doğmuştur; Modern tarih yazımı, 19 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. tarihçi Gaius Cornelius Tacitus ile var olduğu iddia edilen soy bağını sahtekarlık olduğu gerekçesiyle reddeder. Uzun sayılabilecek hayatı boyunca, 273 yılındaki herkesten saygı gördüğü konsül'lüğü de dahil çeşitli sivil görevlerde bulunmuştur.

Aurelian'ın öldürülmesinden altı ay sonra, Roma Senatosu tarafından onun halefi olmak için seçilmiş ve ordu tarafından onaylanmıştır. İlk icraatı, Aurelian tarafında doğu seferi için toplanmış olan barbar kabilelerin, Aurelian'ın öldürülmesi üzerine seferin iptal edilmesiyle İmparatorluğun doğu eyaletlerinde başladıkları yağma hareketlerini durdurmak için harekete geçmek olmuştur. Tacitus'un kendisi ve üvey kardeşi Praetorian Prefect'i Florianus, aralarında Herulilerinde bulunduğu kabilelere karşı bir zafer kazanmış ve bu zaferin ardından Gothicus Maximus unvanını almıştır.

Tacitus, 276 yılının Haziran ayında Kapadokya'daki Tyana kentinde öldürülmüştür.

Kaynakça

Birincil kaynaklar

Historia Augusta'nın İngilizce sürümü,
  • Eutropius, Breviarium ab urbe condita, ix. 16
"…ondan sonra TACITUS tahta çıktı; mükemmel ahlakı ve imparatorluğu yönetmek için iyi nitelikleri olan bir adam. Ama ne yazık ki saltanatının, ölümü nedeniyle altıncı ayında kesilmesi nedeniyle dünyaya akılda kalıcı bir şey göstermesi mümkün olmamıştı...…"
Breviarium ab Urbe Condita İngilizce sürümü24 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

İkincil kaynaklar

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Aurelian

Roma İmparatoru

275 - 276
Sonra gelen:
Florianus
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.