Güney Osetya'daki Yahudilerin tarihi

Güney Osetya Yahudilerinin tarihinin başlangıcı Gürcistan'ın diğer bölgelerindeki Yahudilerin tarihine benzemektedir. Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'de büyük ölçüde Yahudi nüfusu ve bu Yahudilerin kendilerine ait mahalleleri vardı.

1891'de, Aşkenaz haham Avraham Khvolis Litvanya'dan Tshinvali'ye taşındı. Khvolis, Tshinvali'de bir okul bir de sinagog inşa ettirip burada Avrupa rabinik öğretileri Gürcü Yahudilere öğretti. Khvolis'in yaptırdığı sinagog bugün ıssız bir sokakta terkedilmiş olarak bulunmaktadır. Duvarında top mermisinin bıraktığı delik mevcuttur. Bugün, Hristiyanlar tarafından Pazar günleri vaftiz törenleri yapılmaktadır.

Sovyet verilerine göre 1926 ila 1939 yılları arasında Güney Osetya'da 2000 Yahudi yaşamaktaydı. 1926'ya kadar ise şehir nüfusunun üçte birini Yahudiler oluşturmaktaydı. Sayıları, Sovyetlerin diğer büyük şehirlerine veya İsrail'e göçle azaldı.[1]

Güney Osetya Yahudi nüfusunun çoğu, 1991-1992 Güney Osetya Savaşı sebebiyle Gürcistan'ın diğer şehirlerine veya İsrail'e kaçtı. Geri kalanları ise 2008 Güney Osetya Savaşıyla ülkeyi terketti. Bugün Tshinvali'de yaşlı bir kadın olan tek bir Yahudi kaldı.

Kaynakça

  1. "Census results for South Ossetia". 7 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2011.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.