Devlet Opera ve Balesi

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, 1309 sayılı kanun ile kurulmuş, ulusal opera ve bale topluluklarını bünyesinde barındıran, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir genel müdürlüktür. 6 taşra müdürlüğünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunlar; Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleridir.

Devlet Opera ve Balesi

Ankara'daki opera ve bale sahnelerinden ilki olan Ankara Opera Sahnesi
Genel bilgiler
Üst kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığı
Adres Korkutreis Mah. Hanımeli Sk. 11, 06430 Çankaya, Ankara
Yönetici(ler)
  • Murat Karahan, Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni
Web sitesi operabale.gov.tr

Asıl amacı, opera, bale ve müzik sanatlarını halka tanıtmak ve yaymak gayesiyle opera, operet, bale temsilleri ile konserler vermek, yurt içi ve yurt dışı turneler ile millî ve milletler arası festivaller düzenlemektir.

Tarihi

Cumhuriyet öncesi tarihi

Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk opera kendisi de bir şair ve bestekâr olan III. Selim zamanında (1761 - 1808) sergilenmiştir.

Cumhuriyet sonrası tarihi

Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte kültürel devrimlere önem veren Atatürk birçok genç yetenekli kişiyi kendi gözetiminde 1924 yılında yeni açılmış olan Ankara'daki Musiki Muallim Mektebi'ne, İstanbul'daki Darülelhan'a ve müzik öğretmeni olarak yetişmeleri için Avrupa'ya eğitim almaya göndermiştir.

Özsoy ismindeki ilk Türk operası Ahmet Adnan Saygun tarafından, Münir Hayri Egeli'ye ait sözlerle 1934 yılında bestelenmiştir. Bunu Adnan Saygun'un Taş Bebek ve Necil Kazım Akses'in Bay Önder operaları takip etmiştir.

Müdürlükler

İzmir Devlet Opera ve Balesi

Samsun Devlet Opera ve Balesi

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.