Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı ya da Kubbealtı Cemiyeti, 1970 yılında Fatih'te kurulan kültür ve sanat vakfıdır. Çemberlitaş'ta bulunan Köprülü Külliyesi'ni merkez olarak kullanan vakfın kurucuları arasında Samiha Ayverdi, Ekrem Hakkı Ayverdi, İlhan Ayverdi, Nihad Sâmi Banarlı, Fevziye Abdullah Tansel, Ergun Göze gibi yazar ve mütefekkirler bulunmaktadır.

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı
Kuruluş 1970
Kuruluş yeri Fatih, İstanbul
Tür Kültür ve sanat vakfı
Yasal statü Vakıf
Merkez Köprülü Külliyesi, Çemberlitaş
Önemli kişiler Samiha Ayverdi · Ekrem Hakkı Ayverdi · İlhan Ayverdi vd.
Eski adı Kubbealtı Cemiyeti

Hakkında

Vakıf kuruluş amacını Türk kültürüne hizmet olarak açıklamakta ve bu gayede nesilleri milli bir fikriyat ekseninde toplamak amacıyla yayıncılık, sanat ve dil gibi sahalarda etkinlik göstermektedir. Çemberlitaş'taki medrese binasında bu doğrultuda seminer, konferans, tez sunumları, konser, anma günleri düzenlenirken Osmanlı Türkçesi, Farsça, Tasavvuf müziği ve hat sanatı eğitimleri vermektedir. Vakıf bünyesinde yayıncılık sahasında Kubbealtı Yayıncılık ve Kubbealtı Akademi Mecmuası bulunurken [1][2] üç ciltlik Misalli Büyük Türkçe Sözlük de İlhan Ayverdi tarafından yayımlandı.[3] Bu sözlüğe çevrimiçi olan Kubbealtı Lugatı'yla ulaşılabilmektedir.[1]

Köprülü Külliyesi 1984 yılından beri vakfın merkezi olarak kullanılmaktadır.[4] Vakfın belirgin amacı ise geleneği geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarmaktır.[5] Vakıf mecmuasının müdürlüğünü bir süre Nihad Sâmi Banarlı idare etti.[6] Vakıf Kültür ve Turizm Bakanlığı 2014 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne de layık görüldü.[7]

Fotoğraf galerisi

Kaynakça

  1. "Vakıf Hakkında". Kubbealtı. 7 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.
  2. "'Aşk izdivacı'ndan doğan yayınevi". Dünya Bizim. 24 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.
  3. Bıyıklı, Mustafa. "Osmanlıca Açısından Arap Harfli̇ Ve Lati̇n Harfli̇ Türkçe Lügatlerde Ve Sözlüklerde Keli̇meleri̇n Karşılaştırmalı Anali̇zleri̇" (PDF). AYK. s. 283. 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.
  4. "Türk Dili ve Edebiyatına Hizmet Eden Vakıflar…". Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi. 24 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.
  5. "Gelenekten geleceğe". Yeni Şafak. 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.
  6. Delirorman, Altan. "Işıklı hayatlar: Nihad Sâmi Banarlı, Ekrem Hakkı Ayverdi, Sâmiha Ayverdi". s. 67. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.
  7. "Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün sahipleri belli oldu". Anadolu Ajansı. 24 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.