Aritmetik

Aritmetik; matematiğin sayılar arasındaki ilişkiler ile sayıların problem çözmede kullanımı ile ilgilenen dalı.[1] Aritmetik kavramı ile genellikle sayılar teorisi, ölçme ve hesaplama (toplama, çıkarma, çarpma, bölme, üs alma, kök alma) kastedilir.[1] Bununla birlikte bazı matematikçiler daha karmaşık çeşitli işlemleri de aritmetik başlığı altında değerlendirirler.[1]

Basit aritmetik işlemlerde kullanılan bir abaküs

Aritmetik, matematiğin en eski ve en temel dalıdır. Basit günlük hesaplamalardan ileri bilimsel ve işletme hesaplarına kadar birçok işte hemen herkes tarafından kullanılır.

Etimoloji

Türkçeye Fransızcadan geçen sözcük[2] Yunanca "sayı" anlamına gelen arithmos (αριθμός) ve "sanat" anlamına gelen tekhnê kökünden gelir ve birebir anlamı sayma sanatıdır.[3][4]

Kaynakça

  1. "arithmetic." Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2012.
  2. "aritmetik." Güncel Türkçe Sözlük. Türk Dil Kurumu. Erişim: 21 Mayıs 2013
  3. "arithmetic." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
  4. "arithmetic." 10 Şubat 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Online Etymology Dictionary. Erişim: 21 Mayıs 2013.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.