Zindan Adası

Shutter Island, 2009 yapımı Martin Scorsese filmi. Dennis Lehane'nin Shutter Island adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio, bu filmle birlikte 4. kez aynı yapımda birlikte çalışmıştır (Daha önce bu ikilinin beraber çalıştıkları filmler; Gangs of New York (2002), The Aviator (2004) ve The Departed (2006)'dır). Aralık 2007'de, Mark Ruffalo, Ben Kingsley ve Michelle Williams'ın filmin oyuncu kadrosuna katıldığı açıklanmıştır. Film, 1954 yılında geçmektedir. Ashcliffe adası, Amerika Birleşik Devletleri'nin en tehlikeli akıl hastalarının kapatıldığı bir akıl hastahanesi olarak bilinmektedir. Ancak hastanedekilerden bazılarının akıl hastası olmadığı, C bloğu olarak geçen bölümdekilerin tamamının ülkenin rejiminin ideolojisine karşı gelen kişilerden oluşması ve onlara tüyler ürpertici deneysel yaptırımlar uygulanması; Amerika Birleşik Devletleri'nin, yönetimiyle özellikle ilgilendiği hastaneye bakış açısını değiştirecek niteliktedir.[1][2]

Zindan Adası
Shutter Island
Zindan Adası film posteri
Yönetmen Martin Scorsese
Yapımcı Mike Medavoy
Arnold Messer
Brad Fischer
Martin Scorsese
Senarist Roman:
Dennis Lehane
Senaryo:
Laeta Kalogridis
Uyarlama Shutter Island
Dennis Lehane
Oyuncular Leonardo DiCaprio
Mark Ruffalo
Ben Kingsley
Michelle Williams
Kurgu Thelma Schoonmaker
Dağıtıcı - ABD -
Paramount Pictures
- ABD dışında -
Columbia Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü gerilim,dram
Renk Renkli
Yapım yılı 2009, Amerika Birleşik Devletleri
Çıkış tarih(ler)i 19 Şubat 2010
Süre 2 saat 18 dakika
Bütçe 80 milyon $
Hasılat 294.512.934 $

Oyuncular

Oyuncu Rol
Leonardo DiCaprioTeddy Daniels
Mark RuffaloChuck Aule
Ben KingsleyDr. John Cawley
Emily MortimerRachel Solando
Michelle WilliamsDolores Chanal
Jackie Earle HaleyGeorge Noyce

Kaynakça

  1. Tatiana Siegel (3 Aralık 2007). "Kingsley signs on to 'Shutter Island'". Variety. 6 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2008.
  2. Michael Fleming (6 Aralık 2007). "Michelle Williams joins 'Island'". Variety. 10 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2008.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.