Paramount Pictures

Paramount Pictures, Amerikalı film yapım ve dağıtım ortaklığı.

Paramount Pictures
Endüstri Filmler
Kurucu Adolph Zukor 
Genel merkezi ,
Kilit kişiler Brad Grey (CEO)
Frederick D. Huntsberry (COO)
Gelir 3.000.000.000$ (2005)
Sahibi

Gulf+Western (1966-1971)
>Viacom (1971-hâlen)

Paramount Communications (1989-1994)<br /
Website www.paramount.com
Sanatçı Dario Campanile, Paramount Stüdyoları'nın 75. yıldönümlerinde logolarının yeniden tasarımı için oluşturduğu sanat çalışmasının önünde duruyor. Tablo, sonraki logo animasyonu için kaynak olarak kullanılmıştır. Orijinali Paramount Stüdyoları'nda sergilenmektedir.

1914'te New York'ta, Batı bölgesindeki bir dağıtım teşkilatının yöneticisi olan William Wadsworth Hodkinson ile Doğu bölgesinde çeşitli dağıtım teşkilatlarının sahipleri tarafından kuruldu (ortaklığın İngilizcede << dağların ötesinden >> anlamındaki adı buradan gelir). Önceleri bir film kiralama ve dağıtım ortaklığıydı; 1916'ta yönetici William Wadsworth Hodkinson'in yerine Adolph Zukor geçti ve ertesi yıl da Paramount'tu meydana getiren dağıtım teşkilatlarıyle Paramount'un bağlı olduğu film yapım firmalarını toptan satın aldı. Böylece Paramount Pictures Corporation ortaya çıkmış oldu.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.