Günaha Son Çağrı (film)

Günaha Son Çağrı, 1988 ABD yapımı dinsel epik filmdir. Özgün adı The Last Temptation of Christ olan film 1989 Nisan ayında 8. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterildi.[1]

Günaha Son Çağrı
The Last Temptation of Christ
"Günaha Son Çağrı" (The Last Temptation of Christ) filminin özgün sinema afişi.
Yönetmen Martin Scorsese
Yapımcı Barbara De Fina
Senarist Paul Schrader
Hikâye Nikos Kazancakis'in 1951 tarihli Günaha Son Çağrı romanı
Oyuncular Willem Dafoe
Harvey Keitel
Barbara Hershey
Irvin Kershner
Harry Dean Stanton
David Bowie
Müzik Peter Gabriel
Görüntü yönetmeni Michael Ballhaus
Kurgu Thelma Schoonmaker
Stüdyo Cineplex-Odeon Films
Universal Pictures
Dağıtıcı Universal Pictures
The Criterion Collection (DVD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Dini, tarihi, epik
Renk Renkli
Yapım yılı 1988
Çıkış tarih(ler)i 12 Ağustos 1988, ABD
Nisan 1989, 8. İstanbul Film Festivali (Emek Sineması)
Süre 164 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Diğer adları Günaha Son Çağrı (Türkiye)
La dernière tentation du Christ (Fransa)
L'ultima tentazione di Cristo (İtalya)
La última tentación de Cristo (İspanya)
Die letzte Versuchung Christi (Batı Almanya)
Passion (ABD, diğer)

Osmanlı yönetimindeki Girit adasında doğmuş olan Yunan filozof, şair ve yazar Nikos Kazancakis'in 1951 yılında yazdığı "Günaha Son Çağrı" (Yunanca: Ο Τελευταίος Πειρασμός- O Telefteos Pirasmos) adlı tartışmalı romanından senaryosunu Paul Schrader'in uyarlayıp yazdığı filmi Martin Scorsese yönetmiş, başlıca rollerinde Willem Dafoe (İsa rolünde), Harvey Keitel (Yahuda rolünde), Barbara Hershey (Mecdelli Meryem rolünde), Irvin Kershner, Harry Dean Stanton ve David Bowie oynamışlardır.

Hıristiyanlık tarihine klasik Hollywood gözüyle değil de sadelik ve özü arayan farklı ve cesur bir gözle bakan Scorsese'nin bu filmi de tıpkı uyarlandığı Kazancakis'in romanı gibi şimşekleri üzerine çekmişti. Kitap Roma Katolik Kilisesi tarafından derhal yasaklı kitaplar listesine alınmış, hatta Kazancakis 1957 yılında öldüğünde Ortodoks Kilisesi defin izni vermediği için cenazesi Kandiye'yi çevreleyen Venedik surlarının dibine gömülmüştü.[2]

Kazancakis'in romanı Türkiye'de ilk kez 1969'da Cem Yayınevi tarafından Ender Gürol'un Türkçesiyle ve yine Günaha Son Çağrı adıyla yayımlanmıştı.

Film de roman gibi özellikle radikal Hristiyan gruplarca şiddetle protesto edilmiş, hatta Paris'te filmin gösterildiği bir sinema salonu Molotov kokteyli atılarak yakılmak istenmişti. İngiliz televizyonlarında gösterildiğinde ise seyircilerden şikayet alma rekorunu kırmıştı. İstanbul Festivali'nde gösteriminin yapldığı Emek Sineması'na bomba ihbarları yapılmıştı.[3]

Jenerikte de belirtildiği üzere film incillerde anlatılanları harfiyen tekrarlamaz, İsa'nın tasavvufi, gizemli ve kutsal yönlerini ön plana çıkarmak yerine onun zaaflarını, korku ve endişelerini yani sıradan insanlarda olduğu gibi insani yönlerini irdeleyen kurgusal bir yapıttır.

Çekimlerinin tamamı Fas'ta gerçekleştirilen "Günaha Son Çağrı" 70 mm geniş format negatife 6 kanallı ses sistemiyle çekilmiştir. Görüntü yönetmeni Michael Ballhaus'tur.

1989'da Martin Scorsese'ye En İyi Yönetmen Akademi Ödülü adaylığı getiren bu film Altın Küre ve Grammy adaylıklarından başka Venedik Film Festivali'nde de özel bir ödül kazanmıştı. Bu arada Yahuda rolündeki Harvey Keitel'a da "en kötü yardımcı aktör" Ahududu Ödülü verildi.[4]

Oyuncu kadrosu

Oyuncu Rolü
Willem Dafoeİsa
Harvey KeitelYahuda (Judas)
Barbara HersheyMecdelli Meryem (Mary Magdalene)
Irvin KershnerZebedi
Harry Dean StantonSaul / Paul
David BowiePontius Pilate
Paul GrecoBağnaz fanatik
Steve ShillCenturio (Lejyoner)
Verna BloomMeryem (Mary), İsa'nın Annesi
Roberts BlossomYaşlı Üstad
Barry MillerJerobeam
Gary BasarabaHavari Andrew
Victor ArgoHavari Peter
Michael BeenHavari John
Paul HermanHavari Phillip
John LurieHavari James
Leo BurmesterHavari Nathaniel

Kaynakça

  1. "8. Uluslararası İstanbul Film Festivali". iksv.org. Erişim tarihi: 3 Ekim 2009.
  2. "Nikos Kazantzakis/Literary work" (İngilizce). en.wikipedia.org. 2 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2009.
  3. Dorsay, Atilla (1995). 100 Yılın 100 Yönetmeni. Remzi Kitabevi. ss. sayfa 488.
  4. "The Last Temptation of Christ/Awards" (İngilizce). imdb.com. 7 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2009.

Dış bağlantılar

Harvey Keitel (Yahuda), Barbara Hershey (Mecdelli Meryem) ve Willem Dafoe (İsa) "Günaha Son Çağrı" (The Last Temptation of Christ) filminin bir sahnesinde.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.