Veteriner sınıfı

Veteriner sınıfı orduda subay düzeyinde görev yapan veteriner hekimlerin sınıfı.[1] Genellikle askeri sağlık kuruluşlarına veya laboratuvarlara bağlı çalışırlar ancak direkt komutana bağlı olarak da çalışabilirler.

Eğitim

Eğitim ülkelere göre değişmekle birlikte genelde, Veteriner fakültesi eğitimini tamamlamış kişilere askeri görgü ve bilgiler verilerek yapılmaktadır. Eğitim hizmetleri Türkiye'de Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı tarafından verilirken, ABD'de Birleşik Devletler Ordusu Veteriner Teşkilatı‎‎ ve Birleşik Krallıkta Kraliyet Ordusu Veteriner Teşkilatı tarafından verilmektedir.

Ülkelere göre uygulama

Türkiye

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde veteriner sınıfı subaylar birçok alanda görev yaparlar, bunlardan bazıları: hayvan sağlığı, yetiştiriciliği, eğitimi ve beslenmesi; gıda ve su güvenliği uygulamaları; gıda ve suların korunması; hijyen denetimi ve kontrolü (toplu ve kişisel hijyen); haşere kontrolünde uygulayıcıları bilgilendirme; askeri laboratuvarlarda analizler yapma; Muayene ve Kabul Komisyonlarında üyelik gibi konulardır.[2] Veteriner sınıfı subayların yakasındaki logoda "Çember içerisindeki Ay-Yıldız'ın altında, bir asaya dolanmış bir yılan" vardır. Eğitim üniformasında zemin askeri yeşil iken tören kıyafetinde ise güvezi renktedir.[3]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2016.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 31 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2016.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.