Hayvan refahı

Hayvan refahı, hayvanların fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürmelerini sağlamayı amaçlayan bir akım. Hayvanların refahını tespit etmede kullanılan ölçütlerden bazıları davranışlar, fizyoloji, ömür ve üremedir.

West Virginia'da sel sonrası yol kenarında bulunmuş bir enik Acil Durum Hayvan Kurtarma Servisinin barınağında bakılıyor.

Hayvan refahı akımı, hayvanların insanlar tarafından yiyecek olarak, çeşitli işlerde ve deneylerde kullanımının mümkün mertebe azaltılmasını ve belirli etik kurallara bağlı kalınarak yapılmasını savunur. Hayvan refahı savunucularının ilgi alanları arasında hayvanların deneylerde kullanım şartlarının düzenlenmesi, evcil olarak bakılan ya da hayvanat bahçeleri, sirkler gibi yerlerde tutulan hayvanların bakım koşullarının belirlenmesi, yiyecek olarak kullanılan hayvanların bakım ve öldürülme süreçlerinin düzenlenmesi, yaban hayvanların yaşam alanlarının korunması gibi konular yer almaktadır.

Bu kavram hayvanların ve hayvan bedenlerinin enerji, yiyecek, giyecek veya denek olarak kullanılmasının etik olarak kabul edilemeyeceğini savunan hayvan hakları kavramıyla karıştırılmamalıdır.

Yaban Hayvanı Refahı

Brian Tomasik gibi bazı negatif-yararcılar, yaban hayvanlarının refahının da (özellikle sayılarını göz önünde bulundurursak) dikkate alınması gerektiğini öne sürmüştür.

Yaban hayvanları sayıca çiftlik, laboratuvar ve ev hayvanlarından devasa oranlarda daha fazlalar. Ve bu hayvanların çoğu açlık, hastalık, soğuk, yaralanma ve yırtıcılar tarafından zarar görme korkusuyla aşırı derecede acıya katlanmaktalar. Birçok yaban hayvanı tek seferde onbinlerce veya yüzbinlerce yavru dünyaya getirir; bu yavruların çoğu, daha çok küçükken acı verici şekilde ölür. Bu durum, doğada ızdırabın mutluluğa ağır bastığına işaret eder. İnsanlar, yaban hayvanı ızdırabını azaltma konusunda çaresiz değiller. Ekosistemleri zaten önemli ölçüde etkiliyor ve değiştiriyoruz. Dolayısıyla buradaki soru, 'İnsanlar doğaya müdehale etmeli mi?' değil 'Nasıl müdehale etmeli?' [1]

Brian Tomasik, gelecek teknolojilerin hayvan refahı için yaratabileceği tehditler için de endişesini ifade eder.

İnsanların, terraforme etme yoluyla, dünyadaki biyolojik yaşama müsaade eden çevresel koşulları, Mars gibi başka gezegenlere taşımaları mümkün olabilir. Aşırı gerçekçi bilgisayar simülasyonları da yaban hayvanlarının bilinçli bir acı çekmesine yol açabilir. Günümüzde doğal seleksiyonu araştırmak için geliştirilmiş simülasyonlar mevcut. Bunların yapay zeka kabiliyetleriyle donatılması yoluyla içerdikleri organizmaların bilinç kazanmaları ve yaralanmanın veya öldürülmenin acısını gerçek anlamda hissetmeleri sadece an meselesi.[2]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "The Importance of Wild-Animal Suffering". 16 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  2. "The Importance of Wild-Animal Suffering". s. 15. 16 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.