Veteriner tıp koleji başvuru hizmetleri

Veteriner tıp koleji başvuru hizmetleri (VMCAS), veteriner hekimlik eğitimi görmek isteyen öğrenciler için kurulmuş merkezi bir başvuru servisi.[1] Amerikan Veteriner Tıp Kolejleri Birliği tarafından 1995 yılında kurulmuştur, Birleşik Devlettlerdeki birçok veteriner hekimliği okulu için hizmet verir, bunun yanında Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve Avustralyadaki okullar için de hizmet verir.[2]

VMCAS'a katılan eğitim kurumları

Mart 2010 tarihi itibarıyla, Tufts Üniversitesi, Teksas A&M Üniversitesi ve Tuskegee Üniversitesi hiçbir VMCAS hizmetini kullanmamamktadırlar.[3] VMCAS'tan hizmet alan okulların listesi zamanla değişkenlik gösterebilir.

VMCAS, Birleşik Devletler, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, İrlanda ve Birleşik Krallıkta veteriner tıp koleji uygulama havuzlarının birincil bilgi kaynağıdır.[4]

VMCAS süreci

Başvurmak isteyen öğrenciler VMCAS tarafından sunulan çevirim içi başvruyu doldurur. Başvuru ve beraberindeki evraklar bir kalite kontrol döngüsünden geçer ve sonrasında öğrencinin başvurduğu fakülteleye iletilir. Merkezi başvuru, birden çok başvuru yerine tek başvuru şeklinde yapıldığı için öğrencilerin iş yükünü de hafifletir.[2][5] ancak, VMCAS kullanan birçok okulda merkezi başvurudan sonra başka başvurular da gerekebilmektedir. Kolejler bazı dokümanların (örneğin transkript) ayrıca doğrudan kendilerine gönderilmesini isteyebilirler.[2][5]

Başvuru döngüsü genellikle her yılın Haziran ayında açılır.

Veteriner Tıp Koleji Kabul Gereksinimleri (VMSAR) kitabı 32 ABD, Kanada ve uluslararası veteriner okullarının kabul koşulları ve iletişim bilgilerini içerir.[6] Yeni baskısı her yıl yayınlanmaktadır.

Mevcut uygulamalar

VMCAS, VMCAS ev sahibi kuruluşu ve Amerikan Veteriner Tıp Kolejleri Birliği, veteriner hekimliği okullarına başvuru sayısını arttırmak için bazı girişimler yapmaktadırlar. VMCAS'a katılan kolejlere başvuru oranları 2002-2003'ten 2003-2004'e kadar yatay seyrederken diğer tıbbi meslek eğitimlerindeki oran %5 ila %8 oranında artmıştır. VMCAS'A katılan üniversiteler genellikle her mevcut kontenjan için sadece iki başvuru almaktadırlar.[7]

Bir grup akademisyen, başvuru sürecinin de içinde olduğu teknik olmayan yeterliliklerin yeniden değerlendirmesinin yapılması gerektiğini öne sürmüşlerdir.[8]

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. Lori R. Kogan and Sherry L. McConnell, "Gaining Acceptance Into Veterinary School: A Review of Medical and Veterinary Admissions Policies and Practices," Journal of Veterinary Medical Education, Winter 2001.
  2. Robert E. Swope, Opportunities in Veterinary Medicine Careers, 1st ed., McGraw-Hill, 2001.
  3. "AAVMC General Information Chart" (PDF). 7 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2016.
  4. Daniel R. Ilgen, James W. Lloyd, Frederick P. Morgeson, Michael D. Johnson, Christopher J. Meyer, and Michael Marrinan, "Personal Characteristics, Knowledge of the Veterinary Profession, and Influences on Career Choice Among Students in the Veterinary School Applicant Pool," Journal of the American Veterinary Medical Association, December 1, 2003.
  5. Mary Price Lee and Richard Lee, Opportunities in Animal and Pet Care Careers, 1st ed., McGraw-Hill, 2001.
  6. "AAVMC | VMCAS | VMSAR Publication". 3 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2016.
  7. Phillip Nelson, "Diversity: A Professional Imperative," Journal of Veterinary Medical Education, Winter 2004, p. 404.
  8. James W. Lloyd, Lonnie J. King, Jeffrey S. Klausner and Donna Harris, "National Workshop on Core Competencies for Success in the Veterinary Profession," Journal of Veterinary Medical Education, Fall 2003.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.