Vücut kıyafeti

Vücut kıyafeti (bodysuit) gövde ve ağ kısmı örten ve mayo olarak kullanılamayacak olan tek parça formlu bir giysidir. Malzemelerin değişmesine rağmen temel bir vücut kıyafeti tarzı tek parçalı mayo ve bir leotarda benzer. Bir mayodan farklı olarak vücut kıyafeti, kasıkta kancalar veya cırt cırt velcroya sahiptir.[1] Bir gömlek kollu, değişken omuz askılı ve yaka stillerinde olabilir. Vücut kıyafetleri, pamuk, dantel, naylon vb. dahil olmak üzere bir dizi kumaştan yapılabilir. Genel olarak, tekstil kiyafetler, vücudun şekline daha iyi uyum için likra gibi genişletilebilir fiber içerir.[2]

Normal olarak pantolon veya etek ile bir elbise giyilir. Üst kısım, gövde kısmın verdiği yumuşak hat için bir üst kısım olarak veya pantolon veya eteklerden sıkışıp kalmayacağından dolayı bir üst görevi görebilir. Ayrıca genellikle kadınlar tarafından iç çamaşırı, spor kıyafeti veya temel giysi olarak giyilebilirler.[3] Bir leotardın aksine, vücut kıyafeti genellikle bir spor giyim biçimi olarak kabul edilmez. Küçük çocuklar, yeni yürümeye başlayan çocuklar ve bazı yetişkinler için çocuk bezleri (veya bebek bezleri) yerinde tutmaya yardımcı olan vücut kıyafetleri (veya mayolar) vardır. Kasıktaki açıklığın amacı, bir bebeğin bezine erişimi kolaylaştırmak ya da tuvalete gitmek içindir.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 6 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2018.
  2. https://thebodysuitblog.wordpress.com/2017/06/19/the-history-of-the-bodysuit/%5Bölü/kırık+bağlantı%5D
  3. "Arşivlenmiş kopya". 8 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2018.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.