Önlük

Önlük, diğer giysilerin üzerine giyilen ve esas olarak vücudun önünü kaplayan bir giysidir. Birkaç farklı amaçta kullanılabilir ve bugün belki de en çok kişinin kıyafetlerini ve cildini lekelerden ve izlerden koruyan işlevsel bir aksesuar olarak bilinir. Bununla birlikte, hijyenik nedenlerle, bir üniformanın parçası olarak veya asit, alerjenler veya aşırı ısı gibi belirli tehlikelerden korunmak için çeşitli tipteki önlükler aksesuar olarak giyilebilir. Ekstra alet ve parçaları tutmak veya tozdan korunmak için bazı iş istasyonlarında da kullanılabilir.[1]

Mutfakta önlük giyen kadın

Ön gövdeyi örten bir üst katman olarak, önlük aynı zamanda bir üniforma, süsleme, tören kıyafeti (en önemlisi Masonik önlük) veya moda ifadesi olarak giyilir.[2] Önlük stilleri pratik ve modaya uygun olabilir.[3][4]

Kaynakça

  1. "The history of the apron". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2020.
  2. "History of Clothing - Aprons - Practical and Decorative Fashion Classics". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2020.
  3. "The History and Resurrection of Aprons". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2020.
  4. "Apronera is a Stylish Layer". 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.