Etek

Etek, bedenin belden aşağısına giyilen ve genellikle kadınlar için olan, bacakları olmayan giysiye verilen ad. Kısa, uzun, deri, pileli gibi birçok çeşidi vardır.

20. yüzyıla kadar genel olarak Avrupa'daki tüm medeniyetlerde kadınlar etek giyerlerdi. Sanayi Devrimi ve I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı sonrasında kumaş sıkıntısı veya üretimde eteklerin makinelere kaptırılması gibi zorunlu koşullar sonrasında kadınlar eteğin yanında pantolon da giymeye başladılar.

1970'lerde ise özgürlüğün simgesi haline gelen kot pantolon ile etek, kadınlar için bir kıyafet zorunluluğundan çıkıp modası olan bir giyim aksesuarına dönüştü.

Aksesuara dönüşmesine rağmen okullarda zorunlu kıyafet odluğu için özellikle genç öğrenci kızların tercih etmek zorunda kaldığı bir giysi çeşididir.

Erkeklerde etek

Java adasındaki erkekler sarong ile, Endonezya

Tarihin bilinen ilk yıllarından itibaren çizilen bütün erkek motiflerinde ünlü askerlerin, yöneticilerin, halkın kullanımı ve dikimi daha basit olduğu için etekli olduğu görülmektedir yani etek erkekler için bir ata mirasıdır ancak modernize olmuş topluluklarda erkekler etek yerine vücuduna uygun olmayan ve belden alt kısmını sıkıştıran pantolonları tercih etmektedir. Erkeklerin pantolon yerine etek giymesinin sperm sayısını artırdığını bilimsel araştırmalar açıkça öngörmüştür.[1]

İskoç kilti

İskoçya gibi bazı ülkelerde kutlama veya resmi törenlerde erkekler de millî kıyafet olarak özel etek yani kilt giyerler.

Yunanistan gibi ülkelerde atalarının giydiği etekten dolayı bazı askeri gruplar eteklidir.

Galeri

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2015.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.