Eldiven

Eldiven, dış etkilerden korumak ya da farklı amaçlar için ele giyilen kumaş, deri, kauçuk veya diğer malzemelerden üretilen el giysisi. Soğuktan korunmak ve hijyenik nedenler eldivenlerin kullanım amaçları arasında bulunmaktadır. Kış şartlarının ağır olduğu ülkelerde özel derilerden yapılan bu tür giysiler çokça tercih edilmektedir.

Deri eldivenler

Ancak eldivenin takılmasındaki genel amaç kişinin kendini veya diğer dış dünyayı korumasının yanında aksesuar olarak kullanımı da yaygındır. Örneğin askerler kullanmasalar bile eldivenlerini belli üniformaları giydikleri takdirde bulundurmak zorundadırlar.

Çelik eldiven

Çelik eldiven, genellikle kasap ve veterinerlerin koruma amaçlı kullandığı bir iş güvenliği ekipmanıdır. Kasaplar çoğunlukla; karkas olarak adlandırılan ve tek parçadan oluşan gövdenin kesilmesi ya da buna benzer et parçalarının kuşbaşı, pirzola, vb. etlerin doğranması, kemiklerden ayrıştırılması aşamasında bıçağın etten kurtularak elde yaralanmaya sebep olmaması için kullanılır. Çelik eldivenler, paslanmaz çelik halkalardan özel dokuma (belli bir kurala göre iç içe geçirme) yöntemi ile imal edilir. Çalışma şekillerine göre bilekte, dirsekte ve omuzda biten modelleri vardır.

Veterinerler ise hayvan muayenelerinde (kedi, köpek, vb.) hayvan ısırmalarını en az hasarla atlatabilmek için kullanılır.

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.