Shire (Orta Dünya)

Shire, J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde kuzeybatıdaki Issızdiyar (Eriador) bölgesinin içinde yer alan bir bölgedir.

Hobbiton Köyü, Shire

Çoğunluğu kırlıktır, en büyük ormanı Tom Bombadil'in yaşadığı Yaşlı Orman'dır. En büyük şehri şüphesiz ki aynı adı taşıyan Shire kentidir. Shire nüfusunun büyük kısmını hobbitler oluşturur.

En bilinen hobbitler; Bilbo, Frodo, Sam, Merry ve Pippin'dir.

Shire, 4 altbölgeye ayrılmaktadır;

  • Kuzeydirhem
  • Doğudirhem
  • Güneydirhem
  • Batıdirhem

Çıkın Çıkmazı

Çıkın Çıkmazı (Bag End), hobbitlerce "Hobbiton Köyü" ve hatta Shire'ın en güzel Hobbit yuvalarından biri olarak kabul edilen bu kasaba Batıdirhem'de bulunmaktadır.

Üçüncü çağın 28. yüzyılında, Çıkınsaçması Sırası`nın (Bagshot Row) en sonuncusu olarak inşa edilen bu çukur, üç nesil boyunca Baggins ailesinin malikanesi olmuştur; burada yaşayan Bagginsler sırasıyla, Bungo, Bilbo ve Frodo'dur.

Üçüncü çağın 3018. yılında, üç hobbit arkadaşı ile Sıçrayan Midilli'ye doğru yola çıkan Frodo, bu çukuru Lobelia Sackville-Baggins'e sattı.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.