Umbar

Umbar, Harandor'un güneyinde bulunan Orta Dünya'nın korsanları olan Umbar Korsanlarına ev sahipliği yapan bölgedir.

Umbar halkı, ilk geldiklerinde Numenor'a bağlı iyi bir kavimdi. Denizlerde iyi amaçlarla yüzerlerdi. Umbar bölgesine gelip yerleştiler ama zamanla karanlık tarafa meğilleri arttı. Daha sonra korsan olan bu kavim Umbar Korsanları olarak anılırlar. Bu nedenle onlara Kara Numenor'lular da denir.

Umbar coğrafyası

Bölge tamamen kuraktır. Çölleşmiş olmamasına rağmen bitkilerin yetişmesi neredeyse imkânsızdır. Umbar'ların sahillerinin bulunduğu bölge bir koyun içindedir. Korsan gemileri sürekli çıkarak Anfalas ve Belfalas sahillerine saldırdığı için Umbar Korsanları Gondor'un en büyük deniz yolundan düşmanlarındandır.

Yüzük Savaşı sırasında Umbar Korsanları, Minas Tirith kuşatmasına (Pelennor Çayırları Savaşı) yardım etmişlerdir. Yaklaşık 50 Korsan gemisiyle Lebennin'in içindeki limana yanaşarak, Orcları bu sahilden Minas Tirith'e göndermişlerdir. Ancak Aragorn, Legolas ve Gimli'nin Ölüler Ordusuyla gelişiyle bozguna uğratılmışlardır.

Aragorn'un komutasındaki Yeni Birleşik Krallık orduları 4. Çağ'da Umbar'ları etkisi altına almışlardır. Bu sayede Gondor'un denizden gelen tehdidi son bulmuştur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.