Gollum

Gollum, J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter.

Gollum

J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter

Unvanı/Diğer adı Sméagol, Slinker, Sneak, Stinker, Trahald,Idle
Irkı Ülken
Doğum tarihi 2440 ÜÇ
Ölüm tarihi 25 Mart 3019 ÜÇ
Ülkesi Shire
Bahsedildiği
kitap(lar)
Hobbit
Yüzük Kardeşliği
İki Kule
Kralın Dönüşü

Yaşamı

Gollum eski bir Hobbittir. Gollum bir zamanlar, Anduin Vadileri'ndeki Gladden Düzlükleri'nde doğmuş olan Sméagol adlı bir Ülken Hobbit idi. Üçüncü Çağ'ın 2463. yılında Sméagol'ün kuzeni Déagol balık tutarken Tek Yüzük'ü buldu ve onu hemen öldüren Sméagol yüzüğü ele geçirdi. Yüzüğün gücü Sméagol'ün yaşam süresini uzattıysa da, onu tanınmaz hale getirdi. Bundan sonra konuşurken çıkardığı çirkin, mideden gelen sesler yüzünden Gollum adıyla tanındı. Işıktan korkan hayaletimsi bir yaratık haline geldi ve pis cinayetler işleyerek ve kirli etler yiyerek yaşadı. Yalnızca derin mağaraların karanlık yeraltı göllerinde huzur buldu. Derisi tüysüz, kara renkli ve nemli, bedeni ise zayıf ve kemikli bir hal aldı. Başı bir kafatasına benzedi, gözleri ise bir balığınkiler gibi yuvalarından fırladı. Dişleri Orklar'ınki gibi uzadı ve Hobbit ayakları düzleşerek perdeli hale geldi. Neredeyse beş yüz yıl boyunca Gollum, Dumanlı Dağlar'ın altındaki mağaralarda gizlenerek yaşadı.

Daha sonra 2941 yılında Gollum'un mağarasına bir kader ziyareti yapan Bilbo Baggins, Tek Yüzük'ü ele geçirdi. 3019 yılında Gollum sonunda yeni Yüzük Taşıyıcısı Frodo Baggins'i yakaladı fakat yenemedi. Gollum eski Sméagol olmakta, Frodo Baggins sayesinde onunla geçirdiği zamanda umutlanmıştı o eski Sméagol olmak için zihnindeki Gollum'la sürekli iyilik ve kötülük adına yarıştı fakat zihnini yenemedi ve yüzüğün hükmü altındaki aciz bir yaratık olmaya devam etti. Sméagol olmak için Frodo ve Sam'in isteği Mordor'a gitmeyi ve onlara yolu göstermeyi bu iyilikle sonuçlandıracağını düşündü ama üzerinde zihni, yüzük ve Sam'in baskıları vardı ve Sméagol yine Gollum'du. Bir süre için Frodo Gollum'u evcilleştirmiş gibi göründüyse de, Gollum ihanetlerinden vazgeçmedi.

Böylece son dakikada, iyi Frodo bile Kıyamet Dağı'nda yüzüğün gücünün etkisine girdiği sırada Gollum, Kıyamet Yarıkları'nın kenarında yüzük taşıyıcısına saldırdı. Tüm kötü gücünü bir araya toplayarak, Frodo'nun parmağını ısırıp kopardı ve yüzüğü ele geçirdi. Fakat tam da bu zafer anında dengesini kaybederek değerli ganimeti ile birlikte yeryüzünün ateşli karnına düşerek yok oldu.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.