Éomer

Rohan orduları komutanı Eomund ve Kral Theoden'in kız kardeşi olan Theodwyn'in oğludur. Eomer'in Eowyn adlı kendisinden dört yaş küçük kız kardeşi vardır.

Eomer

J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter

Unvanı/Diğer adı Éadig, Rohan kralı
İsminin anlamı (muhtemelen) Ünlü at
Irkı İnsan, Rohirrim
Silahı Gúthwinë
Doğum tarihi 2991 Ü.Ç.
Ölüm tarihi 63 D.Ç.

Éomer, Tolkien evreninde hayali kahraman.

Daha 26 yaşındayken, Rohirrimlerin 3. komutanı oldu ve Rohan'lı binicileri komuta etti. Gençlik yılları, Rohan için çok zor geçen yıllardı. Rohan insanları, kuzeyden gelen Ork'lar tarafından tehdit ediliyordu.Bu süre içerisinde, kralın sözde danışmanı Galmod oğlu Grima, Saruman'ın casusu olarak, kralı tamamen etkisi altına almıştı.

3. çağda, 25 Şubat 3019'da, Fords of Isen adı verilen çarpışmada, Kral Theoden'in oğlu ve varisi Theodred'in Saruman'ın güçleri tarafından öldürülmesi, Eomer'i kralın doğal varisi haline getirdi. Bundan 5 gün sonra, Éomer'in Riddermark bölgesinde 3 yabancıya rastlaması, Rohan'ın kaderini değiştirecekti. Bu 3 yabancı, Aragorn, Legolas ve Gimli'ydi. Eomer'in, ümitlerini kaybetmiş 3 kahramana yardımcı olması, Rohan'ın gelecekteki zaferinin habercisi oldu.

Birkaç gün sonra, Gandalf, Edoras'a gelerek Kral Theoden'i, kendisini saran büyüden kurtararak uyandırdı. Rohirrim savaşa hazırlandı, Fords of Isen'in 2. savaşında da yenilmelerine rağmen, Battle of Hornburg'da Fangorn'lu Entlerin lideri Ağaçsakal (Treebeard) ve entler yardımıyla yardımıyla Saruman'ın ordularını bozguna uğrattılar.

Eomer, Kral Theoden'le beraber Minas Tirith'e yardıma giderek Pelennor çayırlarında Sauron'un ordularına karşı savaştı. Bu süre içerisinde Éowyn, Edoras'ı yönetmek yerine Minas Trith'e geldi ve Buçukluk Merry yardımıyla Cadı-Kral'ı (Witch-King) öldürdü.

Theoden'in savaş sırasında ölmesiyle, Éomer Rohan kralı oldu. Kendini Minas Trith surlarından atan Gondor Vekilharç Hükümdarı Denethor'un ölmesiyle kral olan Aragorn ile birlikte yüzük taşıyıcısının Mordor'daki yollarını açmak için Kara Kapılar'a Rohirrim'le birlikte at sürdü. Burada ölümüne savaştı ve yüzük taşıyıcısının yüzüğü Hüküm Dağı'un alev çatlaklarına atmasıyla tüm kötülük yok oldu.

Eomer, kral olduğunda 28 yaşındaydı. Rohirrim'i 65 yıl yönetti. Gondor'la büyük bir dostluk ve ittifak içinde yaşadı. Hükümdarlığı sırasındaki bolluk ve barış ortamı nedeniyle ona "Eadig" (Blessed=kutsanmış) adı verildi. Dol Amroth Prensi İmrahil'in kızı Lothiriel ile evliliğinden Elfwine isimli bir oğlu oldu.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.