Tom Bombadil

Tom Bombadil, Tolkien'in Orta Dünya'sında kurgusal bir karakter. İlk kez üçlemenin ilk kitabı olan Yüzük Kardeşliği'nde görünen Bombadil, Frodo ve arkadaşlarıyla Yaşlı Orman'da karşılaşır. Orada Frodo ile beraber yolculuğa çıkan Pippin ve Mary'nin içerisine düştüğü Yaşlı Söğüt Adam isimli Huorn'dan son anda kurtarır. Karısının ismi Nehir'in kızı Altınyemiş'dir.

Tom Bombadil

J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter


Unvanı/Diğer adı Iarwain Ben-adar, Orald, Forn
İsminin anlamı Iarwain Ben-adar elf lisanında "En yaşlı ve babasız".
Doğum tarihi Bilinmiyor
Ölüm tarihi Bilinmiyor, Ölümsüz
Ülkesi Yaşlı Orman'da yaşıyor.

Elrond'un Divânı toplandığında Tom Bombadil'in de davet edilmesi istendi ama Tom Bombadil'in hiçbir şeyi umursamaz tavrı yüzünden bu istekten vazgeçildi. Ayrıca Höyük Yaylalarında Frodo'yu ve yoldaşlarını yine Tom Bombadil kurtardı.

Aynı zamanda 1962 yılında basılan ve içinde Hobbit şiirleri bulunan bir kitapta da şiirlerden ikisi Bombadil'i anlatmaktadır.

Gandalf'a göre Bombadil Orta Dünya'nın en eskilerindendir. Sindarin dilindeki adı Iarwain Ben-Adar yani babasız ve en eskidir. Ağaçsakal da Bombadil'in Orta Dünya üzerinde yaşayan en eski canlı olduğunu söyler.

Ayrıca Sauron'un Hüküm Dağı'nda kara büyü ile dövdüğü hükmeden tek yüzükten orta dünya içinde etkilenmeyen tek canlı olduğu söylenir. Frodo bunu fark ettiğinde Bombadil'e yüzüğü onun taşımasını ya da yok etmesini teklif eder. Fakat Bombadil bunu reddeder. Yüzüğün onu etkileyeceğinden korktuğu için değil, Orta dünyayı umursamadığı için Frodo'nun teklifini geri çevirir.

Tom Bombadil ile ilgili halihazırda birçok teori vardır . Bunlardan en çok tartışılanı ; Eru veya Ainu olduğudur.

Orta Dünya üstüne düşmüş ilk yağmur damlasını gördüğünü söyler. Şarkıları çok kudretlidir, sözleri büyü yüklüdür. "Efendi"si olduğu canlıları yönlendirebilir, fakat onlara sahip değildir. Tom Bombadil, görünüş olarak irice ve kızıl renk saç-sakal içindeydi.

Fin mitolojisindeki Väinämöinen adlı sihirli güçleri olan bir şaman ile büyük benzerlikleri bulunmaktadır.[1]

Kaynakça

  1. Gay, David Elton (2004). "J.R.R. Tolkien and the Kalevala: Some Thoughts on the Finnish Origins of Tom Bombadil and Treebeard". Chance, Jane (Ed.). Tolkien and the Invention of Myth: A Reader (İngilizce). University Press of Kentucky. ss. 161-162. ISBN 978-0-81312-301-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.