Semyon Budyonni

Semyon Mihayloviç Budyonni (Rusça: Семён Миха́йлович Будённый; 25 Nisan 1883, Kozyurin, Don Voyska Oblastı, Rus İmparatorluğu - 26 Ekim 1973, Moskova, SSCB), Kazak asıllı Rusya İmparatorluğu'nun süvari subayı ve Sovyetler Birliği mareşali. Sovyetler Birliği Kahramanı.

İlk Sovyet mareşalleri: ön sıra, soldan: Mihail Tuhaçevski, Kliment Voroşilov, Aleksandr Yegorov, arka sıra, soldan: Semyon Budyonni, Vasili Blyuher. (11 Kasım 1935)
Aleksandr Vasilevski (solda) ve Budyonni. (1943)
4 kopiklik posta pulu. (1974)
Semyon Budyonni
Семён Будённый
Budyonni
Doğum 25 Nisan 1883
Kozyurin, Don Voyska Oblastı, Rus İmparatorluğu
Ölüm 26 Ekim 1973 (90 yaşında)
Moskova, SSCB
Bağlılığı  Rusya İmparatorluğu (1914-1917)
 Rusya SFSC (1917-1922)
 Sovyetler Birliği (1922-1973)
Hizmet yılları 1917-1973
Rütbesi
Komuta ettiği 1. Süvari Ordusu, Kuzey Kafkasya Askerî Bölgesi komutan yardımcısı, Moskova Askerî Bölgesi, Rezerv, Güneybatı Cephesi, Rezerv Cephesi, Kuzey Kafkasya Cephesi, Savunma Bakanlığı Müffetişi
Savaşları/Çatışmaları Rus-Japon Savaşı, I. Dünya Savaşı, Rusya İç Savaşı, II. Dünya Savaşı
Madalyaları

Rus İç Savaşı'nda komuta ettiği büyük süvari kuvvetleri Bolşevikler'e zafer kazandırdı. Josef Stalin'in arkadaşı oldu ve 1935 yılında Sovyetler Birliği Mareşali rütbesine terfi etti. II. Dünya Savaşı sırasında Stalin'in yanlış değerlendirmelerinin birçoğundan sorumlu oldu, ancak cesareti ve popülaritesi nedeniyle yüksek komuta altında tutuldu. Çok iyi bir at yetiştiricisi olarak tankın asla bir savaş aracı olarak atın yerini alamayacağını iddia etti.

Savaştan sonra at yetiştiriciliğinden sorumlu SSCB Tarım Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Emekli olduğunda, Yüksek Sovyet üyeliğini ve Sovyetler Birliği Kahramanı statüsünü korudu. 1973 yılında, 90 yaşında beyin kanamasından öldükten sonra Kremlin Duvarı Mezarlığına tam askeri onur ile gömüldü. Cenazesinde yer alan tabutunu taşıyanlar arasında CPSU Genel Sekreteri Leonid Brejnev ve SSCB Savunma Bakanı Mareşal Andrey Greçko da vardı.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.