Pyotr Krasnov

Pyotr Nikolayeviç Krasnov (Rusça: Пётр Николаевич Краснов; 22 Eylül (10 Eski Usul) 1869 – 17 Ocak 1947), Don Kazak tarihçisi ve subayı, 1917'de devrim patlak verdiğinde Rus ordusunun Korgeneral terfisine ve daha sonra ise, karşı devrimci Beyaz hareketin liderlerinden birine terfi ettirildi.

Ataman Pyotr Krasnov'un imzası

Rus Ordusu

Pyotr Krasnov 1869'da Tümgeneral Nikolay Krasnov'un oğlu ve Korgeneral Ivan Krasnov'un torunu olarak Sankt-Peterburg'da doğdu. 1888'de subay oldu. Ataman alayında görev yaptı. Daha sonra I. Dünya Savaşı 3. Kol Orduda görev yaptı. Ekim Devriminden sonra Aleksandr Kerenski tarafından Kerenski-Krasnov ayaklanmasında başkomutan olarak tayin edildi. Burada Sovyetler tarafından bir süre esir alındıktan sonra serbest bırakıldı. Ocak 1919'da Krasnov, General Anton Denikin 'in Beyaz hareketi komutasına dahil oldu. Ardından Batı Avrupa'ya kaçtı. Buradayken Antikomünist faaliyetler gerçekleştirdi. Hatta Rus Gerçeğinin Kardeşliği adlı bir şebeke ağı dahi kurdu. Sürgündeyken Yahudi ve Komünizm karşıtı kitaplar yazdı. Bu kitaplar Horst Wessel'inde düşünce yapısını etkiledi. II. Dünya Savaşında Nazi saflarında yer aldı. Beyaz göçmenler ve Kazaklarla birlikte bir komuta oluşturdu. General Andrey Vlasov'un Rus Kurtuluş Ordusuna katılma teklifini ise reddetti.[1]

Ölümü

8 Mayıs 1945'te Pyotr Krasnov, Keelhaul Operasyonu sırasında İngiliz yetkililer tarafından Sovyetlere teslim edilmeme sözüne karşılık beraberindekilerle teslim oldu. Lakin Lavrenti Beriya'nın isteği üzerine İngilizler tarafından Sovyetlere teslim edildi. Yüksek Askeri Mahkemede Yargılandıktan sonra Helmuth von Pannwitz ve Andrei Shkuro'la beraber idam cezasına çarptırıldı.

Yazılar

  • From Double Eagle To Red Flag. New York, Duffield and Company, 1926. 2 vols.
  • The Unforgiven. New York, Duffield and Company, 1928. 444 p.
  • The Amazon of the Desert. Trans. by Olga Vitali and Vera Brooke. New York, Duffield, 1929. 272 p.
  • Napoleon And The Cossacks. 1931.
  • Largo: A Novel. New York, Duffield and Green, 1932. 599 p.

Kaynakça

  1. Ludmila A. Foster. Rus Emigre Romanlarında Devrim ve İç Savaş. Russian Review, Vol. 31, No. 2 (Nisan 1972), sayfa 153-162
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.