Sara Tavares

Sara Alexandra Lima Tavares ( d. 1 Şubat 1978) Portekizli şarkıcı ve söz yazarı. Hâlen yaşadığı Lizbon'da doğup büyüdü. İkinci nesil Portekizli Cape Verdean kökenli o, Afrika, Portekiz ve Kuzey Amerika'yı etkilemiş dünya müziğini besteliyor. Portekizce ve Portekizce tabanlı kleole dilleri yazmaktadır. Şarkılarının ana dili Portekizce olmasına rağmen, aynı şarkıda Portekizce kremayla Portekizce ve hatta İngilizce karıştıran çok dilli şarkılarını repertuvarında bulmak nadir değildir (ör. "Bir Aşk").

Sara Tavares
Genel bilgiler
Doğum 1 Şubat Şubat 1978 (1978-02-01)
Lizbon, Portekiz
Tarzlar
Meslekler
  • Şarkıcı
Etkin yıllar 1994-günümüz

Tavares, 1994 yılında Fransa'da düzenlenen "Televizyon Şarkı Yarışması" nın kazanılmasına yardımcı olan ve 1994 Eurovision Şarkı Yarışması'nda yer almasına yardımcı olan Endemol şarkı yarışması Chuva de Estrelas'ın finalini kazandı (Whitney Houston'ın "Bir Zamanlı Bir An" ı gerçekleştirdi) , "Chamar a Musica" şarkısı 8. sıraya yerleşti.

Orijinal şarkının en iyi versiyonu için Disney ödülünü kazanan Disney filmi "The Hunchback of Notre Dame" ın Avrupa-Portekizce versiyonunun "Tanrıya Yardım Edin Outcasts" ı da seslendirdiği için de biliniyor. 2000'de En İyi Portekizli Şarkıcı için Portekiz Altın Küreyi kazandı.

Hayatı

Sara babası ve annesi tarafından yalnız bırakıldıktan sonra eski bir Portekizli kadın tarafından yetiştirildi.[1] Anne babası ayrıldı ve oradan uzaklaştı. Babası daha iyi bir yaşam arayışında Amerika'ya gitti ve annesi daha küçük yaştaki çocuklarını aldı ve aynı uçları takip ederek güneye gitti.[2] Sara, genç yaştan büyük bir müzikal söz verdi, yetiştirilen bir potansiyele sahipti ve Tavares hala gençlerindeyken meyve vermişti. 1994 yılında Portekiz Televizyon Şarkı Yarışması'nda bir zafer izleyen Endemol şarkı yarışması Chuva de Estrelas'ı kazanan Tavares, tümü 16 yaşındayken Eurovision Şarkı Yarışması'nda bir yuva kazandı. Kazanan şarkısı "Chamar a Musica" idi. Tavares'in yerli Portekiz etkileriyle gospel ve funk'u karıştırdığı ilk single'ı Sara Tavares & Shout'da (1996) yer aldı. Daha yeni çalışmaları caz, ruh ve Afrika müziğinden daha fazla etkileniyor ve caz meraklıları arasında güçlü bir izlenime sahip.

Diskografi

  • 1994 Chamar a Música
  • 1996 Sara Tavares & Shout
  • 1999 Mi Ma Bô
  • 2006 Balancê
  • 2008 Alive! in Lisboa
  • 2009 Xinti
  • 2017 Fitxadu

Kaynakça

  1. 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at madminutemusic.com.
  2. 8 Aralık 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at oldies.com.
Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"A cidade (até ser dia)"
Anabela
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Portekiz
1994
Sonra gelen:
"Baunilha e chocolate"
Tó Cruz
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.