Süt dişi

Süt dişleri[1] veya bebek dişleri, insanlarda ve bazı diğer memelilerde bebeklikte ve çocuklukta görülen ilk diş takımıdır. Canlı embriyo aşamasındayken oluşmaya başlar ancak bebeklikte görünmeye başlar.

Sütdişleri düşmeye başlamış 6 yaşında bir çocuk.

Pek çok insanda ilk diş 6. ay civarında belirir. Bununla birlikte 3 aydan önce veya 12 aydan sonra çıktığına da rastlanır. Dişlerin çıkış zamanı genellikle kalıtımsal düzene uyar ve ebeveynler kendi bebeklikleri ile kıyaslayarak fikir edinebilirler. Süt dişleri 2-3 yaşına kadar çıkmaya devam edebilir. Genellikle 6 yaş civarında da yerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. Bazı çocuklarda kalıcı dişlerin çıkması uzun süre gecikebilir. Normal bir insanda süt dişi 7 yaşında dökülmeye başlar. Sonra kalıcı dişler ortaya çıkar. 18-22 yaşlarından sonra yirmi yaş dişleri çıkar ve yirmi yaş dişleri ile birlikte azı ve küçük azı dişlerin toplamı 20 adeti bulur.

Kaynakça

  1. "süt dişi" 23 Aralık 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. tdk.gov.tr Erişim: 22 Aralık 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.