Roma Cumhuriyeti (18. yüzyıl)

Roma Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica Romana), Napoléon'un generallerinden Louis-Alexandre Berthier'nin, 10 Şubat 1798'de Roma kentini işgal etmesinin ardından 15 Şubat'ta ilan edilmiştir.

Roma Cumhuriyeti
Repubblica Romana
Roma Cumhuriyeti
1798-1799
Fransa bayrağındaki mavi çizgi yerine siyahlı Roma Cumhuriyeti bayrağı
Papalık 1798'de Roma Cumhuriyeti adını aldı.
Başkent Roma
Yaygın diller İtalyanca
Hükûmet Direktuvar Cumhuriyeti
Direktuvar  
 1798–99
Roma Direktuvarı
Yasama organı Yasayıcı Konsey
Tarihçe  
 Kuruluşu
1798
 Dağılışı
1799
Para birimi Roma skudosu, Roma kuruşu
Öncüller
Ardıllar
Papalık
Papalık

Roma Cumhuriyeti Papalık'tan fethedilmiş bölgeden oluşan, Fransız Direktuvarı'nın yönetimi altındaki bağlı cumhuriyetlerden biriydi. Papa VI. Pius Fransa'ya sürgüne gönderildi ve 1799'da orada öldü. Kısa zamanda diğer eski Papalık'tan kalma devrimci yönetimler olan Tiberina Cumhuriyeti ve Ankona Cumhuriyeti'nin denetimi de ele geçirildi. Eylül 1799'da Papalık yeniden kurulacağından, Roma Cumhuriyeti kısa ömürlüydü.

Roma Cumhuriyeti bayrağı; Napoléon tarafından bağışlanmış Fransız üçrenginden alınmış ve kara-ak-al renklerden oluşan dikey bir üçrenkti. Antik Roma Cumhuriyeti'nde olduğu gibi bir küme konsül tarafından yönetiliyordu. Fransız güçleri Papalık'ı, bir bakıma da 1797'de Fransız General Mathurin-Léonard Duphot'nun ölümünün öcünü almak için işgal etmişlerdi.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.