Cisalpin Cumhuriyeti

Cisalpin Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica Cisalpina), 1797'den 1802 yılına kadar süren Kuzey İtalya'daki Cumhuriyettir.

Cisalpin Cumhuriyeti
1797-1802
Bayrak
Arma
Başkent Milano
Yaygın diller İtalyanca
Hükûmet Cumhuriyet
 1797
Pietro Verri
 1797-1798
Giuseppe Parini
 1798-1799
Alessandro Volta
Yasama organı Yasama meclisi
Yaşlılar Konseyi
Gençler Konseyi
Tarihçe  
 Kuruluşu
1797
 Kararname
29 Haziran 1797
 Campo Formio Antlaşması
17 Ekim 1797
 Avusturya tarafından ele geçirilişi
27 Nisan 1799
 Fransızlar tarafından restore edilmesi
2 Haziran 1800
 İtalya Cumhuriyetine katılması
26 Ocak 1802
 Dağılışı
1802
Para birimi Solidus
Öncüller
Ardıllar
Transpadan Cumhuriyeti
Cispadan Cumhuriyeti
Mantua Dükalığı
Venedik Cumhuriyeti
İtalyan Cumhuriyeti (Napolyon)

Devletin kuruluşu

Napolyon Bonapart, İtalya'da kurulan birçok cumhuriyeti tek çatı altında birleştirmeyi amaçlamıştır. Bununla birlikte bölgede bulunan Modena Düklüğünü de kurulacak cumhuriyete eklemeyi planlıyordu. Bu amaçla Cisalpin Cumhuriyeti ilan edildi. 7 Temmuz günü yeni cumhuriyetin anayasasını yayınladı. Yeni anayasada ülkenin yönetimi kolay olması için ülke 11 bölüme ayrılacaktı. Bunlar: Adda (Lodi), Alpi Apuane (Massa), Crostolo (Reggio), Lario (Como), Montagna (Lecco), Olona (Milano), Panaro (Modena), Po (Cremona), Serio (Bergamo), Ticino (Pavia), ve Verbano (Varese). Devletin başkenti olarak Milano ilan edildi.

Devletin sınırları genişlemesi

27 Temmuz'da Cispadan Cumhuriyeti kurulan cumhuriyette katıldı. Avusturya, 17 Ekim'de Campo Formio Antlaşması'yla devletin varlığını kabul etti. Napolyon Bonapart, Valtellin topraklarını cumhuriyete kattı. Daha sonra; Benaco (Desenzano), Mella (Brescia), Mincio (Mantua) ve Emilia'ya bağlı 5 bölüm Mart ile Mayıs ayları arasında cumhuriyete katıldı. Devlet son halini 31 Ağustos'ta aldı. Bunların yanında devletin yönetimi iki tane konseye devredildi. Askeri Komite, Mali Komite ve Kamu Sağlığı Komitesi kurulmuştur. Ancak Avusturya ve Rus kuvvetleri burayı işgal etti. Ancak işgal kısa sürdü. Fransızlar bölgeye gelerek burada devleti tekrar kurarak restorasyon çalışmalarını başlattı. 1802 yılında Cisalpin Cumhuriyeti İtalyan Cumhuriyeti hakimiyetine girdi.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.