Hey Mama

"Hey Mama", Amerikan hip hop müzik grubu The Black Eyed Peas'in 2003 yılında yayımlanan Elephunk adlı albümlerinden çıkan üçüncü teklidir. Amerikan müzik listesinde ilk yirmiye giremeyen şarkı, buna rağmen geniş çaplı bir başarı yakladı. Öncelikle iPod'un reklamında, sonrasında Along Came Polly ve Garfield: The Movie filmlerinde kullanılan şarkı, 2006'da da Laguna Beach adlı dizinin bir bölümünde yer aldı.

Hey Mama
Elephunk albümünden
Black Eyed Peas single
Yayımlanma 12 Ocak 2004
Format CD
Tarz Hip hop, dancehall, dance-pop
Süre 3:34 (Albüm sürümü)
3:44 (Radyo sürümü)
3:55 (Video sürümü)
Şirket will.i.am, A&M
Black Eyed Peas tekli kronolojisi
""Shut Up""
(2003)
"Hey Mama"
(2004)
""Let's Get Retarded""
(2004)

Ses Örneği

Genel

Hey Mama, albümün dördüncü teklisi olarak 2004 yılında yayımlandı ve ortalama üstü bir başarı elde etti. İsviçre'de üç, Avustralya, Avusturya ve Yeni Zelanda'da dört numaraya kadar yükeldi. Ancak şarkı Amerika'da yirmi üç numaraya kadar yükselse de bu ülkede de geniş çaplı bir başarı elde etti. Reklamlarda ve film müziklerinde kullanılan şarkı, Kuzey Amerika'da başarılar elde etti. Ayrıca Konami'nin Xbox formatındaki oyunu Dance Dance Revolution Ultramix 3 için şarkı kullanıldı. Hey Mama'dan alınan örnekler, ayrıca grubun 2006'da yayımladıkları bir başka şarkı olan Mas Que Nada'da da kullanıldı.

Sürümler

Şarkının üç farklı sürümü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi radyo sürümü, ikincisi albüm sürümü ve üçüncüsü klip sürümüdür. Albüm sürümü bunların arasında en kısa olanıdır. Radyo düzenlemesi ise albümdeki sürümle farklı altyapıya sahiptir. Bu düzenlemede Tippa Irie'nin sondaki solo vokallerinin yerine Fergie, apl.de.ap ve Taboo'nun vokalleri yer almaktadır. Klip sürümü ise sonunda söz barındırmamaktadır. Tekli satışında yer alan şarkı, radyo sürümüdür.

Müzik videosu

Videoda üç farklı mekan yer almaktadır. Bunlardan ilki rengarenk bir zindan olup grup burada hem nakaratları söylemektedir, hem de break dans yapmaktadır. İkinci mekan ise dikey siyah-beyaz çizgilere sahip bir odadır. Burada da şarkının farklı bölümleri seslendirilse de burada çekilen görüntülerden en belirgini Fergie'nin yer aldığıdır. Üçüncü ve son mekan ise kulüptür ve burada birçok geri plan dansçılar yer almaktadır.

Listeler

Liste (2004) Tepe
noktası
Kanada 23
Arjantin 2
Rusya 17
Çin 2
Portekiz 2
İspanya 23
Almanya 7
İrlanda 5
İtalya 18
Yeni Zelanda 8
Danimarka 15
ABD Billboard Hot 100 23
İngiltere 6
Norveç 8
Hollanda 37
Finlandiya 14
Fransa 23

Dış bağlantılar

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.