apl.de.ap

Allan Pineda Lindo veya takma adıyla apl.de.ap (d. 28 Kasım 1974) Filipin asıllı Amerikan şarkıcı ve yapımcıdır. Daha çok The Black Eyed Peas grubuyla beraber bilinmektedir.

apl.de.ap
Genel bilgiler
Doğum adı Allan Pineda Lindo
Doğum 28 Kasım 1974 (1974-11-28)
Angeles City, Pampanga, Filipinler
Tarzlar Hip hop
Meslekler Rapçi, yapımcı
Çalgılar Vokal
Etkin yıllar 1995-günümüz
İlişkili hareketler The Black Eyed Peas, Jasmine Triasnger

Hayatı

İlk yılları

apl.de.ap, Filipinler'deki Pampanga bölgesinde yer alan Angeles City'de dünyaya geldi. Annesi Filipin asıllı, babası Afro-Amerikan olan sanatçının babası, doğumundan kısa süre sonra evi terketti. Annesi Cristina Pineda tarafından yetiştirilen sanatçı, altı tane küçük kardeşiyle büyüdü. Bu kardeşlerinden ikisi öldü. Bunlardan biri intihar eden erkek kardeşi Arnel[1] ve diğeri Şubat 2009'da Porac, Pampanga'da öldürülen en küçük kardeşi Joven Pineda Deala'dır.[2]

Çocukluğunda ailesine destek olmak için tarlalarda çalışan sanatçı, sonunda Amerikan asıllı Asyalı çocuklara yardım eden Pearl S. Buck Kurumu sayesinde gün başına bir dolar kampanyası aracılığıyla Joe Ben Hudgens adlı bir koruyucu baba elde etti. Öncelikle 11 yaşında ABD'ye gözdeki istemdışı hareketlere yol açan nistagmus hastalığına çare bulmak gelen sanatçı, bu sırada Disneyland'ı ziyaret ederek ABD'de kalmaya karar verdi. Hudgens'ın koruyuculuğunun yasal olarak bitmesine üç yıl kala, kalıcı olarak ABD'ye yerleşti.

Los Angeles'ta John Marshall Lisesi'ne başlayan sanatçı burada Hudgens'ın oda arkadaşının yeğeni olan will.i.am ile tanıştı. Sonrasında Chicago'daki Curie Lisesi'ne devam eden sanatçı burada da iki yıl okudu. Bir açıklamasında Apl, Chicago'yu müziği sevmeye başladığı yer olarak tanıttı.

Apl'ın ilk müzikal idolleri Stevie Wonder, The Eagles, The Beatles, A Tribe Called Quest, De La Soul, Leaders of the New School ve Filipinli pop/rock grubu Asin'di. Sonrasında ise Apl, break dans aracılığıyla hip hop ile tanıştı.

Müzik hayatı

Apl ve will.i.am sonunda Tribal Nation adlı hip hop topluluğunu kurdu. Bu grupla beraber Güney Kaliforniya'da düzenli olarak paritlere ve gösterilere katıldılar. 1992'den 1995 yılına kadar gruplarının adı Atban Klann (ATBAN adı "A Tribe Beyond a Nation" = "Ülkenin ötesindeki bir kabile") olarak kaldı ve MC Mookie Mook, Dante Santiago, DJ Motiv8 gibi isimleri içermekteydi. Atban Klann sonunda Eazy-E'nin şirketi Ruthless Records ile anlaşma imzaladı. Ancak Eazy-E'nin ölümü ilk albümleri Grass Roots'un planlarını yok etti.

Apl Filipin kültürünü grubu Black Eyed Peas'e de taşıdı. Sanatçı hayat öyküsünü grubun 2003 albümü Elephunk'taki "The Apl Song" adlı şarkıda anlattı. Şarkıda baştan sona bir Tagalog korosu ve Asin grubunun "Balita" şarkısından örnekler mevcuttur.

Yine 2005 yılında grubun yayımladığı Monkey Business albümünden yayımlanan "Bebot" adlı şarkı (Bebot, Filipin argosunda "güzel kadın demektir.) yine başka bir Tagalog şarkıdır. Bu şarkı için bir video klip Los Angeles'ta çekilmiştir.[3][4] Şarkı ABD'de yayımlanmasa da Filipinler ve çeşitli Asya ülkelerinde yayımlandı.

Apl.de.ap, Filipin asıllı bazı sanatçılarla beraber yeni bir solo albüm üzerinde çalıştığını beyan etti.[5] Bu albümden çıkacak bazı şarkılar ise sanatçının MySpace sayfasına 3 Ocak 2009'da eklendi. Sanatçının ilk teklisinin Billy Crawford destekli You Can Dream şarkısının olduğu bilinmektedir.

Diskografi

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.