Bebot

"Bebot", Amerikan hip hop müzik grubu The Black Eyed Peas'in 2005 yılında yayımlanan Monkey Business adlı albümlerinden çıkan beşinci ve son teklidir. Bebot ismi, grubun Filipin asıllı üyesi apl.de.ap'ın isteğiyle konmuş olup, Filipincede güzel kadın anlamına gelmektedir.[1] Şarkı için 2006'da birbirinden farklı iki video klip çekildi.

Bebot
Monkey Business albümünden
The Black Eyed Peas single
Yayımlanma 2006
Format Dijital yükleme, CD tekli
Tarz Pop rap
Süre 3:30 (Albüm sürümü)
Yazar Will Adams, Allen Pineda, Stacy Ferguson, Jaime Gómez
The Black Eyed Peas tekli kronolojisi
""Mas Que Nada""
(2006)
"Bebot"
(2006)
""Boom Boom Pow""
(2009)

Ses Örneği

Genel

Grup, geleneksel olarak albümlerinde apl.de.ap ile alakalı ve onun hayatını anlatan şarkılara yer vermektedir. Aynı şekilde önceki albüm Elephunk'ta The Apl Song adıyla yer alan bu konseptteki şarkıların Monkey Business albümü için yapılan sürümü Bebot oldu. Ancak Bebot, önceki albümdeki şarkıya göre daha yüksek tempolu olup bir dans eseri olarak bestelenmiştir.

Bebot adı Filipincede güzel kadın, bebek, ateşli dişi gibi anlamlara gelmektedir. Şarkı için çekilen müzik videosunda yer yer Filipinlilere rastlanır. Şarkı, 2006 yılında yine Filipinli bir aksiyon komedi dizisi olan Lumpia'da kullanıldı. Yine grubun 2009 yılında yayımladıkları The E.N.D. adlı albümün bonus şarkıları arasında Bebot ve The Apl Song'a benzeyen ve Mare adı verilen bir başka şarkı da yer almaktadır.

Müzik videosu

Şarkı için iki farklı müzik videosu çekildi. Bunlardan birincisi Temmuz 2006'da çekildi ve 4 Ağustos 2006'da gösterime sokuldu. Bu sürüm Los Angeles, Kaliforniya'da çekilmiş olup, çekilen yerler arasında Dr. Dre'nin "Nothing But A G Thang" videosunun da çekildiği Kenneth Hahn Parkı da bulunmaktadır.

Kaynakça

  1. "Black Eyed Peas' Low-Budget 'Bebot' Shoot - News Story | Music, Celebrity, Artist News | MTV News". 15 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2009.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.