Taboo

Jaime Luis Gómez veya takma adıyla Taboo (d. 14 Temmuz 1975) Meksika asıllı ABD doğumlu bir şarkıcı, oyuncu ve rap müzik sanatçısıdır. Sanatçı The Black Eyed Peas grubunun üyelerinden biridir.

Taboo
Genel bilgiler
Doğum adı Jaime Luis Gómez
Doğum 14 Temmuz 1975 (1975-07-14)
Boyle Heights, Los Angeles, ABD
Tarzlar Hip hop
Meslekler Rapçi, şarkıcı,
Çalgılar Vokal, gitar, elektronik klavye
Etkin yıllar 1995-günümüz
İlişkili hareketler The Black Eyed Peas

Hayatı

Kişisel hayatı

Taboo, Meksika asıllı olup Shoshone kabilesindendir.[1][2] Sanatçı Rosemead, Kaliforniya'da büyüdü ve Muscatel Ortaokulu'na girdi. Çocukken bir hayırsever olmak isteyen Taboo, ergenlik yıllarının sonuna kadar müziğe ilgi duymadı.

33. yaş gününden iki gün önce, 12 Temmuz 2008'de ise sanatçı Jaymie Dizon adlı bir kadınla Pasadena, Kaliforniya'da evlendi. will.i.am ve apl.de.ap de nikâh sağdıcı oldu.[3] Sanatçının 2009'da doğması beklenen bir çocuğunun dışında önceki ilişkilerinden doğan bir başka oğlu daha vardır.[4]

Taboo, Rosemad'de gelirsiz bir resim okulu açmayı planlamaktadır.

Müzik hayatı

Taboo, 1995 yılında The Black Eyed Peas grubuna katıldı. Grup arkadaşları apl.de.ap ve will.i.am, aslen Atban Klann adında bir başka grubun üyesiydi ancak grubun kayıt şirketini değiştirmesiyle, grup adı da değişti. 2003'te gruba Stacy Ferguson gruba katıldı. Taboo, kliplerde yaptığı esin kaynağı kung-fu olan dans hareketleriyle bilinmektedir.

2008'de, Taboo kendi ilk solo albümünü yayımlamak için hazırlandığını bildirdi.[5] Sanatçının bu albümde Frankie J, E-40, Pitbull ve Kumbia Kings gibi sanatçılarla iş birliği yapması beklenmektedir.Shakira, Blu Cantrell ve Juanes ise albüm için söylenen diğer sanatçılar arasında yer almaktadır.

Taboo'nun yazdığı ve söylediği birçok şarkı Coach Carter, Legally Blonde, Harold & Kumar Go to White Castle ve Barbershop 2 gibi filmlerin film müzikleri albümünde yer almıştır.

Taboo ve grubu ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bir konserde.

Taboo, Yellowcard grubundan Ryan Key ile "Gotta Get It Now" adlı şarkıda iş birliği yapmıştır. Sanatçının ayrıca David Rolas ile "Morena", ve rap müzik sanatçısı Fudge Dog ile "Get It" adlı ortak şarkıları mevcuttur. 2007 sonlarında, sanatçı ayrıca Juan Luis Guerra adlı şarkıcının "La Llave de Mi Corazón" adlı şarkısının düzenleme sürümünde yer almıştır. Bunlara ek olarak sanatçı, Juanes'in "La Plaga" adlı eseri için bir düzenleme yapmıştır.

Oyunculuk hayatı

Taboo'nun ilk oyunculuk deneyimi Wyclef Jean'in de yer aldığı Dirty adlı filmdir.[6] Hemen ardından 2007'de Cosmic Radio adlı filmde görünen sanatçı bu filmde Michael Madsen, Wes Studi, Irene Bedard, Daryl Hanna, Ricardo Chavira ve diğer ünlü sanatçılarla çalıştı. Taboo, ayrıca 2009 filmi Street Fighter: The Legend of Chun-Li için Vega rolünü üstlendi.

Diskografi

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.