Ereşkigal

Mezopotamya mitolojisinde Ereşkigal (𒀭𒊩𒆠𒃲 DEREŠ.KI.GAL, lit. "Yüce Toprak Kraliçesi"), Kur'un tanrıçasıdır. Daha sonraki Doğu Semitik mitlerde, İrkalla'yı kocası Nergal ile birlikte yönettiği söylenir. Bazen kendisinden İrkalla olarak bahsedilir. Sümer mitlerinde Ereşkigal, krallığında hüküm verebilen ve kanun koyabilen tek kişidir. Ona adanmış ana tapınak Kutha'da bulunmuştur.[1] Antik Sümer şiiri olan İnanna'nın Ölüler Diyarı'na İnişi'nde İnanna'nın ablası olarak tasvir edilir.[2][3] Ereşkigal'ı içeren iki ana efsane, inanna'nın Yeraltı Dünyası'na iniş hikâyesi ile Ereşkigal'ın tanrı Nergal ile evlenmesinin hikâyesidir.

Ereşkigal ya da İştar olduğuna inanılan ve Eski Babil Dönemi'ne ait "Gece Kraliçesi Rölyefi"

Kaynakça

  1. "Ereshkigal", Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite DVD, 2003.
  2. "Inana's descent to the nether world: translation". etcsl.orinst.ox.ac.uk. 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Şubat 2020.
  3. Mark, Joshua J. "Inanna's Descent: A Sumerian Tale of Injustice." Ancient History Encyclopedia, 23 Şubat 2011. http://www.ancient.eu/article/215/ 8 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.