Endonezya'daki Yahudilerin tarihi

Endonezya'daki Yahudilerin tarihi ilk Avrupa kaşiflerinin bölgeye yerleşmesiyle başlar. Yahudiler, Endonezya'da 20 kişilik nüfuslarıyla çok küçük bir cemaat oluşturmaktadır,[1] ve bunların çoğu Sefarad'dır.

Tarihçe

1850'lerde, Yahudi seyyah Jacob Saphir Batavia'yı ziyaret ettikten sonra Hollanda Doğu Hint Adaları'ndaki Yahudi cemaatiyle ilgili yazı yazan ilk kişidir. Batavia'da konuştuğu yerli bir Yahudiden aldığı bilgiye göre şehirde 20 Yahudi aile vardı ve birkaç aile de Surabaya ve Semarang'da yaşamaktaydı. 19. yüzyılda Hollanda Doğu Hint Adalarında yaşamış Yahudilerin çoğu sömürge rejimiyle bağdaşmış ticaretle uğraşan Hollanda Yahudisiydi. Fakat Yahudi cemaatinin bazı üyeleri ise Irak ve Aden'liydi.

İki dünya savaşları arasında Israel Cohen tarafından Hollanda Doğu Hint Adaları'ndaki Yahudi sayısının 2000 dolaylarında olduğunu hesap edilmiştir. Japonya'nın Endonezya'yı işgali sırasında zor dönemler geçiren Yahudiler çalışma kamplarına gönderildi. Savaştan sonra tüm mal varlığını kaybeden Yahudiler ABD, Avustralya veya İsrail'e göç etti.

1960'ların sonlarında Cakarta'da 20, Surabaya'da 25 Yahudi kaldı; bir kısmı da Manado yaşıyordu.

Nüfus

Dünya Yahudi Konseyi'ne göre Endonezya'daki Yahudi sayısı 20'dir.[2]

Asimilasyon ve nüfus değişimi

Endonezya'nın benzer sosyal ve kültürel karakteristikleri ekonomik, politik ve sosyal alanda sıradışı başarılara imza atan Yahudilerin asimilasyona uğramasını kolaylaştırmıştır.

1944'te %55 olan karışık evlilikler oranı 2004'te %90-%99'a çıktı. Karışık evlilikler yapan çiftler çocuklarını yerel dinlerine göre yetiştirdi. Karışık evlilikler sonucu doğan çocuklar kültürel olarak "Endonezyalı"dır.

Endonezya hükûmeti 17 yaşından gün almış herkesin KTP (Kartu Tanda Penduduk) isimli kimlik kartı bulundurmalarını şart koştu. Din hanesi bulunan bu kimlikte İslam, Protestanlık, Roma Katolikliği, Budizm, Hinduizm ve Konfüçyüsçülük tanınırken Yahudilik ve diğer dinler Endonezya hükümetince tanınmamaktadır.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "The Jewish Virtual Library - Indonesia". 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2010.
  2. World Jewish Congress numbers
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.