Civan Gasparyan

Civan Gasparyan (Ermeni: Ջիվան Գասպարյան; 12 Ekim, 1928; Solag), Ermeni balaban virtüözü.

Civan Gasparyan
Genel bilgiler
Doğum adı Civan Gasparyan
Doğum 12 Ekim 1928 (1928-10-12)
Solag, SSCB
Tarzlar Halk müziği
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Balaban
Etkin yıllar 1948-günümüz
Müzik şirketi All Saints Records, SLG Records
İlişkili hareketler Derek Sherinian, Hans Zimmer, Peter Gabriel, Roman Miroşniçenko, Hüseyin Alizade

Küçük yaşta evin geçimine katkıda bulunmak için çalışmalara başladı, fakat aklı hep balabandaydı. Gasparyan ilk yıllarını şöyle anlatır: "Sessiz filmler yerel müzik eşliğinde gösterilirdi. Balabanı ilk kez sinemada dinledim. Bir yandan da ailemin geçimine yardımcı olmak zorundaydım. Topladığım şişeleri satarak ilk balabanımı aldım. Altı yaşındaydım, çalmayı kendim öğrendim. Çocuk grubundan sonra Gomidas Konservatuvarına girdim. Master ve pedagoji eğitiminden sonra konservatuvarda eğitim görevlisi oldum."

Civan Gasparyan 1946'dan 1982'ye kadar Tatul Altunyan Halk Müziği ve Oyunları Topluluğunda solist olarak yer aldı. Yapımcı-müzisyen Brian Eno 1989'da Moskova'da Melodia plak şirketinin stüdyolarında Sovyet halklarının müziklerini incelerken; Civan Gasparyan'ın müziği ile karşılaştı. Çok etkilenen Eno, Gasparyan'ı Londra'ya davet etti. Gasparyan'ın yurt dışında yayımlanan ilk albümü "I will not be sad in this world" bu dönemde kaydedildi. Gasparyan bu albümden sonra dünyanın en ünlü senfonik orkestralarıyla ve Peter Gabriel, Lionel Richie, Michael Brook, Erkan Oğur gibi tanınmış müzisyenlerle çalıştı. Avrupa ve Amerika'da pek çok albümü yayımlandı. Ronin, Gladyatör gibi pek çok filmde müzikleriyle yer aldı.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.