Hüseyin Alizade

Hüseyin Alizade (Farsça: حسین علیزاده) (d. 23 Ağustos 1951, Tahran) İranlı besteci, araştırmacı ve öğretmen.

Hüseyin Alizade
حسین علیزاده
Genel bilgiler
Doğum 23 Ağustos 1951 (1951-08-23)
Tahran, İran
Başladığı yer İranlı
Tarzlar Geleneksel İran müziği, Soundtrack
Meslekler Besteci
Çalgılar Tar, setar
Etkin yıllar 1973 - günümüz

İran'da tar, setar gibi müzik aletleriyle çaldığı ve seslendirdiği şarkılarıyla tanınan İran klasik müziği bestecisi ve müzisyenidir. Şehram Nazıri, Mecid Halaç, Civan Gasparyan ve Muhammed Rıza Şeceryan gibi önemli müzisyenlerle birlikte birçok kayıt yapmış Shajarian müzikal grubunun üyesidir.

1951 yılı Tahran doğumlu sanatçının annesi Azeri ve babası Fars kökenlidir.[1]

Alizade, Londra'daki bir konserde. Sağdan sola: Alizade, Hümayun Şeceryan, Muhammed Rıza Şeceryan ve Kayhan Kalhor

1975 yılında müzik konservatuvarından mezun olan sanatçı Tahran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne girmiş, müzikal kompozisyon ve Farsça müzik üzerine eğitim almıştır. Eğitimine Berlin Üniversitesi kompozisyon ve müzikolojisinde devam eden sanatçı geleneksel Fars Müziği'nin çeşitli ustaları ile çalışmıştır. Bbunlardan bazıları; Houshang Zarifi'yi, Ali Ekber Shahnazi, Nur-Ali Borumand, Mahmoud Karimi, Abdullah Davami, Yusef Forutan ve Sa'îd Hormozi'dir. 2007 Grammy Ödülü'ne Ermeni müzisyen Djivan Gasparyan ile aday olmuş, 2008 yılında ise "İran'ın yılın en seçkin müzisyen" ödülünü almıştır.

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. Allmusicde Hossein Alizadeh Erişim tarihi: 3 Aralık 2012 (İngilizce)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.