Gladyatör (film)

Gladyatör, yönetmenliğini Ridley Scott'un, senaristliğini David Franzoni, John Logan, ve William Nicholson'un yaptığı 2000 yılı İngiliz–Amerikan ortak yapımı epik ve tarihsel drama temalı film. DreamWorks Pictures ve Universal Pictures'ın ortaklaşa yayımladıkları bir filmdir. Oyuncular, başroller Russell Crowe ve Joaquin Phoenix; Connie Nielsen, Ralf Möller, Oliver Reed (son rolünde), Djimon Hounsou, Derek Jacobi, John Shrapnel, ve Richard Harris'dır. Filmde Russell Crowe, babası İmparator Marcus Aurelius'u boğarak öldüren Commodus'un düşmanlığını kazanan Romalı general Maximus Decimus Meridius'u canlandırmaktadır.

Gladyatör
Gladiator
Tiyatro yayım posteri
Yönetmen Ridley Scott
Yapımcı
  • Douglas Wick
  • David Franzoni
  • Branko Lustig
Yazar
Oyuncular
Müzik Hans Zimmer
Lisa Gerrard
Görüntü yönetmeni John Mathieson
Yapım şirketi Scott Free Productions
Dağıtıcı DreamWorks Pictures (Kuzey Amerika)
Universal Pictures (uluslararası)
Renk renkli
Yapım yılı 2000
Çıkış tarih(ler)i 5 Mayıs 2000
Süre 155 dakika (genişletilmiş hâli 171 dakika)
Dil İngilizce
Bütçe $103 milyon[1]
Hasılat $460,5 milyon[1]

Konusu

General Maximus’un imparatorluk içerisinde yükselmesi karşısında kıskançlığa kapılan tahtın varisi Commodus, general ile ailesinin derhal öldürülmesi emrini çıkarır. Ölümden zor kurtulan Maximus’u artık kölelik yaşamı beklemetedir. Arenaya gönderilerek orada bir gladyatör olarak eğitilir. Yıllar sonra Roma’ya geri döndüğünde tek bir amacı vardır. Yeni İmparator Commodus’u öldürerek karısıyla oğlunun katledilmesinin intikamını almak...

Maximus arenalarda geçen yılları boyunca çok önemli bir gerçeği öğrenmiştir. İmparatorun gücü ne kadar fazla olursa olsun halkın iradesi ondan çok daha güçlüdür ve intikamını alabilmenin tek yolu imparatorluğunun en büyük kahramanı olabilmekten geçmektedir.

Roma’daki büyük Colloseum Arenası’nın tam ortasında durmakta olan Romalı gladyatör, bakışları imparatorun locasına dikilmiş halde kararı beklemektedir. Yaşamın ve ölümün gücünü elinde bulunduran imparatorun baş parmağı havaya kalkmış durumdadır. Ucunun aşağıya dönmesiyle birlikte imparatorluğun acımasız yasaları işleyecek ve yendiği rakibini öldürmesi için gladyatöre gerekli sinyali vermiş olacaktır.

Oyuncular ve Karakterler

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Gladiator (2000)". Box Office Mojo. 8 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.