Hans Zimmer

Hans Florian Zimmer (12 Eylül 1957, Frankfurt), Alman, film müziği bestecisi ve albüm yapımcısı. Zimmer'in çalışmaları, elektronik müzik sesleriyle geleneksel orkestra düzenlemelerini birleştirmesiyle ünlüdür. 1980'lerden bu yana 150'nin üzerinde film için müzik bestelemiştir. Eserleri arasında 1995'te En İyi Film Müziği dalında Akademi Ödülü aldığı Aslan Kral, Karayip Korsanları serisi, Yıldızlararası, Gladyatör, Denizde İsyan, Başlangıç, Dunkirk ve Batman Üçlemesi bulunmaktadır.

Hans Zimmer
The Dark Knight premier, 2008
Genel bilgiler
Doğum adı Hans Florian Zimmer
Doğum 12 Eylül 1957 (1957-09-12)
Frankfurt, Batı Almanya
Tarzlar Film müziği
Meslekler Besteci
Çalgılar Piyano, Klavye, Gitar
Etkin yıllar 1977–günümüz
Müzik şirketi Remote Control Productions
Resmî site http://www.hans-zimmer.com

Müzik hayatındaki ilk başarısını, Buggles grubuyla çıkardığı 45'lik olan Video Killed the Radio Star parçasıyla elde etti. Bu şarkı, MTV'nin yayına geçtiği gün çaldığı ilk video klip olarak da ayrıca ünlendi.

Daha sonra besteci Stanley Myers ile birlikte film müzikleri dünyasına girdi ve esas başarısını bu dalda elde etti. Film müzikleriyle ilgili kariyerinde; 7 Oscar adaylığı (1 kez Aslan Kral filmiyle kazandı), 4 Grammy adaylığı (1 kez Crimson Tide filmiyle kazandı) ve 7 Altın Küre adaylığı (2 kez Aslan Kral ve Gladyatör filmleriyle kazandı) elde etti. Sanatçı Los Angeles'ta eşi ve dört çocuğuyla birlikte yaşamaktadır.

Zimmer, Ridley Scott, Ron Howard, Gore Verbinski, Michael Bay, Guy Ritchie ve Christopher Nolan gibi yönetmenlerle birçok projede birlikte çalışmıştır.

Hayatı

Zimmer, Batı Almanya'nın Frankfurt Am Main şehrinde doğmuştur. Çocukluğunda Königstein-Falkenstein'da yaşamış, buradaki evinde piyanoyla ilgilenmiş ancak derslerin disiplininden hoşlanmadığından sadece kısa bir zaman diliminde piyano dersleri almıştır.

Besteci olarak filmografisi

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.