Brakial pleksus

Brakial pleksus veya Latince ismi ile plexus brachialis, C5, C6, C7, C8, ve T1 spinal sinirlerinin anterior ramusları tarafından oluşturulan bir sinir ağı.[1] Göğüs, omuz, kol, önkol ve el bölgelerinin affarent ve efferent innervasyonunda rol oynar.[2]

Brakial pleksus

Tıbbi önem

Omuz ve boyun üzerine düşmeler, plexus brachialis’e komşu kemik kırıkları, ateşli silah yaralanmaları ve delici-kesici alet yaralanmaları plexus brachialis’de zedelenmeye neden olmaktadır. Günümüzde hızla artmakta olan trafik ve iş kazaları ile ateşli silah yaralanmaları nedenleriyle periferik sinir yaralanmaları da artış göstermektedir. Plexus brachialis doğum, motosiklet, kayak, dağcılık kazaları, kolun bir yerde asılı kalması ve koldan çekilerek sürüklenme ile de zedelenebilir. Erişkinlerde emniyet kemeri, çocuklarda ve askerlerde ağır sırt çantasının uzun kullanımı plexus brachialis lezyonlarına neden olabilmektedir.

Boyun tümörleri ve primer plexus brachialis tümörlerinin çıkarılması sırasında plexus brachialis her zaman risk altındadır. Brakial pleksusun anatomisi ve varyasyonlarının bilinmesi boyun, omuz ve aksiller bölgeye yapılacak cerrahi girişimlerde sinirlerin zedelenme oranını düşürür.

Kaynakça

  1. Moore, K.L.; Agur, A.M. (2007). Essential Clinical Anatomy (3rd bas.). Baltimore: Lippincott Williams & Wilkins. ss. 430-1. ISBN 978-0-7817-6274-8.
  2. Saladin, Kenneth (2007). Anatomy and Physiology: The Unity of Form and Function. New York, NY: McGraw-Hill. ss. 491. ISBN 9789814646437.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.