1996 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail

İsrail, Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleştirilen 1996 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılan yirmi üç ülkeyi belirlemek üzere kapalı bir şekilde gerçekleştirilen ön elemede elenen yedi ülkeden biri idi. Ülkenin kamusal yayın kuruluşu İsrail Yayın Kurumu (IBA) tarafından gerçekleştirilen Kdam Eurovision isimli ulusal finalde seçilen temsilci, Galit Bell, "Şalom Olam" (Dünyaya barış) isimli şarkı ile 12 puan toplayarak ön elemede yirmi sekizinci geldi.[1][2] Günümüze dek formatı üzerine hiçbir resmî açıklama yapılmayan söz konusu ön eleme sistemi, resmî Eurovision Şarkı Yarışması sitesi tarafından tanınmamakta ve elenen ülkelerin o yılın yarışmasına hiç katılmadıkları kabul edilmektedir.

1996 Eurovision Şarkı Yarışması
Ülke İsrail
Seçim süreci
Seçim adı Kdam Eurovision 1996
Seçim tarih(ler)i 29 Şubat 1996
Seçilen yarışmacı(lar) Galit Bell
Seçilen şarkı "Şalom Olam"
Aldığı sonuçlar
Yarı final sonucu Elendi (12 puan ile 28.)
Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail
◄1995 1998►

Seçim süreci

Kdam Eurovision 1996

IBA tarafından on ikinci defa organize edilen Kdam Eurovision (Ön Eurovision), on iki şarkıcı/müzik grubunun katılımıyla 29 Şubat 1996 tarihinde Neve İlan'da gerçekleştirildi ve Ron Levental ile Tal Man tarafından sunuldu. Ulusal finalde sahne alan on iki şarkıcı yedi bölgesel jüri tarafından oylandı. Oylamanın sonucunda 70 puan toplayan yüksek tempolu Galit Bell şarkısı "Şalom Olam" (Dünyaya merhaba), ikinci gelen Doron Mazar'a 14 puan fark atarak birinci oldu (bu, en yüksek puan farkı ile alınan Kdam birinciliklerinden biri idi) ve Oslo, Norveç'te İsrail'i temsil etmeye hak kazandı fakat canlı olarak gerçekleştirilmeyen ön elemelerde elendi. Böylece şarkı, Eurovision Şarkı Yarışması'nda yarışamayan ilk ve (günümüze dek) Kdam Eurovision birincisi oldu.[1][2]

Sıra Şarkıcı Şarkı Türkçe çevirisi Derece Puan
01 Galit Bell "Şalom Olam" (שלום עולם) Dünyaya merhaba 1 70
02 Orit Şarabi "Al homotayh" (על חומותייך) Kuşatmak 12 8
03 İzhar Kohen & Alon Jan "Alpayim (2000)" (אלפיים) İki bin 10 16
04 Navi Şalom "İm ta'aminu" (אם תאמינו) Eğer inanıyorsan 5 38
05 İlana Avital "Laisse moi t'aime" Seni sevmeme izin ver 7 30
06 Doron Mazar "At ahavati" (את אהבתי) Sen benim aşkımsın 2 56
07 Of Simhes "Oi, oi, oi" (אוי, אוי, אוי) Oh, oh, oh 6 37
08 Doron Oren "Me'abed tzura" (מאבד צורה) Değişen biçim 11 11
09 Samir Şukri & Ayelet Tasa "Tnu yad" (תנו יד) Elini ver 3 47
10 Yuci Gabbey "Ta'rimu ta reyting" (תרימו ת'רייטינג) Yükselen reytingler 8 27
11 Keti El-Hay "İmma, imma, en" (אמא אמא אם) Anne, anne, anneciğim 9 19
12 Tamir Tsaydi "Eyze min olam" (איזה מין עולם) Ne dünya ama 3 47

Eurovision'da

Ön eleme

Katılımcı sayısının giderek çoğalması sebebiyle Avrupa Yayın Birliği sayıyı azaltmak üzere çözüm yolları aramaktaydı ve 1996 yılında, tıpkı 1993 yılında olduğu gibi bir ön eleme sistemi kullanmaya karar verdi. 1993 yılındaki Kvalifikacija za Millstreet isimli ön elemede yalnızca yarışmaya ilk kez katılmak isteyen ülkeler yarışmıştı. Bu yıl için gerçekleştirilen ön eleme ise 1993 ön elemesi aksine; ev sahibi ülke Norveç dışında kalan tüm katılımcıları kapsadı, bir canlı yayında gerçekleştirilmedi ve televizyonda yayınlanmadı. Avrupa Yayın Birliği, günümüze dek bu ön eleme sisteminin formatını (şarkıların kim tarafından değerlendirildiğini, eğer ulusal jüriler tarafından oylandılar ise hangi ülkenin hangi ülkeye kaç puan verdiğini) hiç açıklamadı. İsrail ön elemelerde elenmiş olduğu için, 18 Mayıs 1996 tarihinde gerçekleştirilen yarışma finalinde oy da kullanamadı. Bunlara ek olarak resmî Eurovision Şarkı Yarışması sitesi, 1996 yılında finale yükselemeyen ülkelerin yarışmaya hiç katılmadığı kabul etmektedir. Bu ön eleme sistemi daha sonra hiç kullanılmadı (yarışmaya en çok finansal kaynak sağlayan ülkelerden biri olan Almanya da, bu sebeple tarihinde ilk defa yarışmadan uzak kalmış idi); 1997 ve 2003 yılları arasında bir önceki yıl "başarısız" sonuçlar alan ülkeler bir sonraki yarışmadan uzaklaştırıldı (yine de bu tam anlamıyla resmî bir uygulama değildi, pek çok defa tavizler verildi), 2004 yılında ise ilk defa bir yarı final gerçekleştirildi.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Israeli national final 1996" (İngilizce). Erişim tarihi: 5 Temmuz 2014.
  2. "Israel 1996: Galit Bell / Shalom Olam" (İngilizce). Erişim tarihi: 5 Temmuz 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.