Virtual Console

Virtual Console (VC) (Japonca: バーチャルコンソール Bācharu Konsōru), Nintendo'nun Wii ve Wii U ev video oyun konsolları ile Nintendo 3DS taşınabilir oyun konsolu için indirilebilir video oyunları (çoğunlukla değiştirilmemiş) için bir hattır.

Virtual Console
Virtual Console logosu
Geliştirici(ler) Nintendo
İlk yayınlanma 19 Kasım 2006 (Wii)
6 Haziran 2011 (Nintendo 3DS)
23 Ocak 2013 (Wii U)
Geliştirme durumu Wii'de 30 Ocak 2019 tarihinde durduruldu.
Platform Wii
Nintendo 3DS
Wii U

Virtual Console serisi asıl olarak eski ev ve taşınabilir konsollarda yayımlanan oyunlardan oluşur. Bu oyunlar orijinal formlarında yazılım emülasyonu yoluyla (3DS'deki GBA başlıkları hariç) yayınlanır ve Wii Shop Channel veya Nintendo eShop'tan 500 ila 1200 Wii puanı (Wii), 2.99 ve 6.99 dolar (3DS) veya sisteme, nadirliğe ve talebe bağlı olarak 4.99 ve 9.99 dolar (Wii U) arasında satın alınabilir. Virtual Console'un geçmiş oyunlar kütüphanesi Nintendo Entertainment System, Super NES, Game Boy, Game Boy Color, Nintendo 64, Game Boy Advance ve Nintendo DS gibi Nintendo konsollarının yanı sıra Sega Master System, Genesis/Mega Drive, PC Engine ve Neo Geo kaynaklıdır. Wii'nin servisi, ise Commodore 64 (Avrupa ve Kuzey Amerika) ve MSX (Japonya) gibi belirli bölgelerde bilinen platformların yanı sıra, oyuncuların video arcade oyunları indirmelerini sağlayan Virtual Console Arcade'i de içeriyordu. Virtual Console oyunları yaklaşık on milyondan fazla kez indirildi.[1] Geçmiş oyunların Virtual Console üzerinden satılması, Nintendo'nun eski konsol oyunlarının yazılım korsanlığına karşı çıkma nedenlerinden biridir.[2]

Kaynakça

  1. "Q&A: Nintendo's Satoru Iwata". GameSpot. 9 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2019.
  2. "Nintendo Anti-Piracy". Ap.nintendo.com. 11 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2019.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.