Game Boy

Game Boy, Nintendo'da çalışan Gunpei Yokoi ve ekibince tasarlanmıştır. Gunpei Yokoi, Game & Watch türünde bir alete, çok başarılı olmuş NES oyun sisteminin özelliklerini eklemek istiyordu. İlk prototipi 1987 yapılmış olan aygıtın, büyük başarı kazanacağı Nintendo tarafından beklenmiş hatta Nintendo Japonya'nın başkanı Hiroshi Yamauchi aygıtın üç yıl içinde 25 milyon adet satacağını öngörmüştü.

Game Boy, ilk olarak 1989'da Japon pazarına sunuldu. Yüksek beklentileri de geride bırakarak piyasaya çıktığı ilk üç yılda 32 milyon adet sattı. Bu noktadan sonra daha da güçlenerek 90'larda fenomen haline gelmeyi başardı. Büyük başarısının ardından yeni nesil Game Boy'lar Nintendo tarafından piyasaya sürüldü. Gameboy'un yaratıcısı Gunpei Yokoi 1997'de bir trafik kazasında ölmüştür. Yokoi aynı zamanda Snk Pocket sürümü Hand Held konsolunun da tasarımcısıdır.

Diğer modelleri

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.