Wii U

Wii U, Nintendo'nun Wii'nin ardılı yeni nesil video oyunu konsolu. 18 Kasım 2012'de Amerika'da 30 Kasım 2012'de Avrupa'da ve 8 Aralık 2012'de Japonya'da satışa sunulmuştur. Nintendo Türkiye distrübitör'ü Nortec Euroasia kapandığından Türkiye'ye resmi olarak satışa sunulmamıştır. Cihaz Nintendo Switch üretimine başlandıktan sonra Mart 2017'de güncelliğini yitirmiştir. 31 Ocak 2017 tarihinde ise üretimi durmuştur.

Wii U
Geliştirici Nintendo
Üretici Nintendo, Foxconn, Mitsumi
Ürün ailesi Wii
Tip Video oyunu konsolu
Nesil Sekizinci nesil
Çıkış tarihi 18 Kasım 2012
Tanıtım fiyatı 299$
Üretimin sonlanması 31 Ocak 2017
Satış rakamı 13,56 milyon
Medya Wii U Optical Disc
İşletim sistemi Wii U sistem yazılımı
Güç 75 W
CPU 1.24 GHz Tri-Core IBM PowerPC "Espresso"
Depolama kapasitesi 8 GB - 32 GB
Hafıza 2 GB DDR3
Grafik 550 MHz AMD Radeon "Latte"
Kontrolör girişi Wii U GamePad, Wii U Pro Controller
Kamera 1.3 Megapixel (Wii U GamePad)
Touchpad Resistive touchscreen (Wii U GamePad)
Bağlantı

Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n

Bluetooth 4.0, 4 × USB 2.0
Çevrim içi servisler Nintendo Network
Boyut

Genişlik: 17.2 cm
Yükseklik: 4.6 cm

Uzunluk: 26.9 cm
Ağırlık 1.5 kilogram
En çok satış yapan oyun Mario Kart 8(31 Aralık 2016 (2016-12-31) itibarıyla)
Geriye uyumluluk Nintendo Wii
Önceli Nintendo Wii
Ardılı Nintendo Switch
Resmî site http://www.nintendo.com/wiiu

Wii U Nintendo'nun HD görüntü sunabilen ilk konsolu olmasının yanında yarısını konsolun işletim sisteminin kullandığı 2 GB'lık bir RAM'e sahiptir. Konsol iki versiyon ile satışa sunuldu. Bunlardan biri basic denilen ve 8 gb dahili hafızaya sahip beyaz renkli diğeri ise deluxe veya premium denilen ve 32 GB dahili hafızaya sahip siyah renklidir. Deluxe paket aynı zamanda gamepad ve konsol için destek standı ve Nintendo Land oyununun bir kopyasını içerir. HDMI kablosu iki versiyon paketinde de mevcuttur. Wii U'nun asıl kontrolcüsü dokunmatik ekrana sahip Wii U GamePad'dir. Bu dokunmatik ekran televizyondaki oyuna katkı amaçlı veya eğer oyun desteklerse televizyondan tamamen bağımsız olarak oyun oynamaya imkân sağlar. Wii U GamePad'in yanında daha klasik bir kontrolcü olan Wii U Pro Controller da birçok oyunda kullanılabilir.

Wii U, Wii oyunları ve bazı Wii U oyunlarında Wii aksesuarları (Wii remote ve nunchuck gibi) ile geriye uyumluluğa sahiptir.

13 Temmuz 2013'te Wii U Japonya'da Premium Pack Olarak Satışa Çıkmıştır. Ayrıca Konsolun Deluxe Edition, Mario & Luigi Premium Pack, Mario Kart 8 Premium Pack, Mario Kart 8 Deluxe Edition, Lego City Premium Pack, Splatoon Premium Pack, The Legend of Zelda Premium Pack, Party U Basic Pack adında değişik Paketleri de bulunmaktadır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.