Toyotasa

Toyota Sabancı Motor Company Toyotasa Toyota Sabancı Satış ve Pazarlama A.Ş., Ekim 2000’de Sabancı Holding (%65), Toyota Motor Corporation (% 25) ve Mitsui&Co (%10) ortaklığı ile kurulmuştur. Toyota ürünlerinin Türkiye tek distribütör olarak Türkiye’de üretilen Corolla ve Verso'nun yanı sıra ithal edilen Auris, Avensis, Yaris, RAV4, Land Cruiser, Camry gibi önde gelen Toyota modellerinin ve yedek parçalarının pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmektedir.

Toyotasa
Kurulduğu ülke Türkiye
Kurulduğu Yıl 1990

Toyota araçlarının pazarlanması, dağıtımı ve servisi, üstün kalite, ileri teknoloji ve güvenirlilik felsefesi üzerine kurulmuş olan Türkiye çapında yer alan Toyota Plazalarda yapılmaktadır. Bu merkezlerde müşterilere, dünya standartlarında satış, servis, yedek parça ve kullanılmış araç alım-satım hizmetleri eksiksiz olarak verilmektedir.

Toyotasa, kuruluşundan bu yana pazar payını aktif satış ve pazarlama politikaları sayesinde sürekli olarak artırmaktadır. Üst üste dördüncü yıl satış adetlerini artırarak, 2005 yılında kendi satış rekorunu kırmış ve binek otomobil pazarında %6,7 pazar payına ulaşmıştır.

Ayrıca yapılan etkin aktiviteler ve CRM faaliyetleri neticesinde marka imajı ve müşteri memnuniyeti konularında önemli gelişmeler ve iyileştirmeler sağlanmıştır.

Sabancı'nın Ortaklıktan Çekilmesi ve ALJ Grup'a Satış

Sabancı Holding 14 Ağustos 2009 itibarıyla perakende ve satış alanında faaliyet göstermekte olan ToyotaSA'daki yüzde 65'lik hissesini, 85 milyon dolar bedelle Suudi Arabistan merkezli ALJ Grup'a sattığını açıklamıştır. Sabancı Holding, buna ek olarak 2001 yılında, 19 yıllık iş birliğinin ardından Toyota'nın Türkiye'deki üretim tesislerine olan yüzde 25 oranındaki ortaklığını da tüm hisselerini Toyota'ya satmak suretiyle sonlandırmıştı.

Toyota ile sürdürdüğü iş birliği 55 yılı aşmakta olan ALJ Grup (Abdul Latif Jameel), Toyota'nın dünyadaki en büyük distribütörü konumunda. Grup aynı zamanda Toyota'ya bağlı bulunmakta olan Daihatsu ve Lexus markalarının da global olarak en büyük satıcılarından biri. 2008 yılında toplam 320 bin araç satışı gerçekleştiren ALJ Grup, 12 ülkede Toyota ve bağlı markalarının temsilciliğini yürütmeye devam ediyor.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.