Özmaktaş-Özaltın

Özmaktaş-Özaltın Makina Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye merkezli eski bir ticari araç üreticisiydi. Şirket, 2000 yılında Edip Özaltın tarafından kurulmuş olup ağırlıklı olarak Özaltın markası altında CKD kitlerin montajını gerçekleştirmekteydi ve yıllık üretimin çok düşük olması nedeniyle egzotik otomobil üreticisi olarak sınıflandırılmaktaydı. Şirketin merkezi Adana'nın Seyhan ilçesinde yer almaktaydı.

Özmaktaş-Özaltın
Tür Anonim şirket
Kuruluş 1999
Kurucu Edip Özaltın
Genel merkezi Adana, Türkiye
Ürün Ticari araçlar

Modeller

Özaltin diğer üreticilerin ürünlerini sunmaktaydı. Markanın ilk modeli Changan Automobile lisanslı Özaltın Platin EX minivan idi. Kamyonet modeli ise Özaltin Gümüş olarak biliniyordu. İkinci model olan Özaltin Altın, birkaç ay sonra tanıtıldı. Bu araba ZX Auto lisansına sahipti ve Toyota Hilux ve Volkswagen Taro ile aynıydı. 1990'ların başlarındaki eski Toyota ToyoAce Custom, Özaltin Sedef adıyla biraz farklı bir tasarımda üretildi. Markanın bir diğer modeli Özaltin Kristal idi.[1][2]

Kaynakça

  1. "Otometre Otolist: ÖZALTIN". otolist.blogspot.com. 4 Haziran 2009. 17 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2010.
  2. "Özaltin in Turkey". car-cat.com. 2 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.