Toyota Türkiye

Toyota Motor Manufacturing Turkey Inc. (Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, Toyota Türkiye)

Toyota Türkiye
Kurulduğu ülke Türkiye
Kurulduğu Yıl Temmuz 1990
Kurucusu Kiichiro Toyoda
Adının kaynağı Kelimenin kökü ailenin soy ismi olan Toyoda'dan gelir. Toyoda, Japoncada "bereketli pirinç tarlası" anlamındadır.
Amblemin Anlamı 3 elipsten yapılmış amblem Toyota'nın geleceğe yönelik kararlılığını gösterir. İlk elips Toyota sahibini, ikinci elips Toyota'yı iki elipsi çevreleyen üçüncü elips ise Toyota teknolojisi ve yeniliğinin sınırsız olanaklarını ve yaratıcı ruhunu simgeler.
Toyota'nın Adapazarı tesislerinden biri.

Toyota'nın Avrupa'daki üretim tesislerinden biridir. Auris ve Verso modellerini üreten Toyota Türkiye, Adapazarı'nda kurulmuştur. Üretimin büyük bir kısmı, çoğunluğu Avrupa'da olmak üzere 30'dan fazla ülkeye ihraç edilmektedir.

Toyota Türkiye hisselerinin %90'ı Toyota Motor Europe NV/SA (TME) şirketine, %10'u ise Mitsui & Co., Ltd.Şirketine aittir. Toplamda 700 milyon Euro'nun üzerinde bir yatırıma sahip olan Toyota Türkiye, 3.000 kişinin üzerinde bir istihdama da sahiptir.

Bütün üyelerinin katkıda bulunmasıyla, en kaliteli üretimi gerçekleştirmeye kendini adamış olan Toyota Türkiye, Toyota Üretim Sistemini (TPS) kurulduğu ilk günden beri uygulamaktadır.

Toyota Türkiye, bugün, yıllık 170,000 araçlık üretim kapasitesiyle, Toyota'nın Japonya dışındaki en büyük 10 fabrikasından biridir. Şirket aynı zamanda, Türkiye'nin en büyük üretim firmalarından biridir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.