Surrey

Surrey Birleşik Krallık, İngiltere ülkesinin Güney Doğu İngiltere birinci seviyede yerel idari birim olarak metropoliten olmayan bir kontluk ve coğrafi bakımdan ve krallık seremonileri için törensel bir kontluktur.

Törensel Surrey Kontluğu
Ceremonial County of Surrey

Bayrak

Arma

Surrey'nin İngiltere'de konumu
Ülke İngiltere
Bölge Doğu İngiltere
Shire tipi kontluk Surrey,
Merkez:Kingston
Yüzölçümü
  Toplam 1.663 km² (642 mil²)
Nüfus
 (2008)Tahmin
  Toplam 1.712.200
  Yoğunluk 1.000/km² (2.600/mil²)

Surrey Kontluğu idari merkezi kontluk arazisi içinde bulunmayan ve 1965'ten itibaren Büyük Londra sınırları içinde bulunan Kingston kentindedir.

Coğrafi Konum

Berkshire, Büyük Londra, Hampshire, Kent, Doğu Sussex ve Batı Sussex kontlukları ile komşudur.

Kuzeybatı:
Berkshire
Kuzey:
Berkshire
Büyük Londra
Kuzeydoğu:
Büyük Londra
Batı:
Hampshire
Surrey Doğu:
Kent
Güneybatı:
Hampshire
Güney:
West Sussex
Güneydoğu:
East Sussex

Alt bölgeleri

Surrey kontluğunun alt seviyesinde ikincil seviyede bulunan metropoliten olmayan bölgeler ve "borough"lar haritası şudur:

Bölgeler Harita ayrıntıları
 1. Spelthorne
 2. Runnymede
 3. Surrey Heath
 4. Woking
 5. Elmbridge
 6. Guildford
 7. Waverley
 8. Mole Valley
 9. Epsom ve Ewell
 10. Reigate ve Banstead
 11. Tandridge

Eğitim

Surrey Kontluğu içinde ikinci derecede eğitim siteminde 52 tane seçim imtihanı ile öğrenci almayan devlet (comprehensive) okulundan oluşmaktadır. Surrey Kontluğu sınırları içinde, Waverley bölgesi haricinde bulunan ikinci derecede devlet okullarında "İleri Derece (A-level)" diploma imtihanları için hazırlanan son sınıflar (Sixth Form) bulunmaktadır. Reigate, Esher, Egham, Spelthorne, Woking ve Waverley bölgesinin tamamında ise "İleri Derece (A-level)" diploma imtihanları için hazırlanan "Sixth Form Koleji" olarak adlandırılan değişik okullar bulunmaktadır.

Surrey İngiltere'nin zengin bölgelerinden olduğu için (bazıları prestijli ikinci derecede özel okullara hazırlayıcı "Preperatory (Hazırlık) Okul" olan) 41 adet özel paralı ikinci derecede okul bulunmaktadır. Bunlar arasında İngiltere'de özel paralı en prestijli ve en ünlü 9 özel okul arasında bulunan Charterhouse Okulu da Surrey'de bulunmaktadır.

Surrey'de şu üniversiteler bulunmaktadır:

 • Surrey Universitesi, kampüsü Guildford'dadır.
 • Yaratıcı Güzel Sanatlar Üniversitesi (UCA): 2005'te Güney İngiltere'de bulunan bazı yüksek güzel sanatlar akademilerinin ve okullarının birleştirilmesinden kurulmuştur ve resmen 2008'de üniversite statüsü için berat verilmiştir. Surrey'de Farnham ve Epsom kampüsleri bulunmaktadır. Diğer kampüsleri Canterbury, Maidstone ve Rochester'de bulunup Surrey Kontluğu sınırları dışındadırlar.
 • Royal Holloway Koleji: Resmen Londra Üniveritesi'ne bağlı olmakla beraber bu bağlantılar çok zayıf, neredeyse ismen olup Royal Holloway gerçekte bağımsız bir üniversite kurumudur. Merkezi ve kampüsü Egham, Surrey'dedir.

Resimler


Kaynakça

  Ayrıca bakınız

  Dış bağlantılar

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.