Bedfordshire

Bedfordshire Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Güney bölgesinde bulunan 1 Nisan 2009dan itibaren sadece kraliyetle ilgili seremoniler için bir törensel kontluktur.

Torensel Bedfordshire Kontluğu
Ceremonial County of Bedfordshire

Bayrak

Bedfordshire'in İngiltere'de konumu
Ülke İngiltere
Bölge Güney
Torensel Kontluk ve merkezi Bedfordshire,
Bedford
Yüzölçümü
  Toplam 1.235 km² (476 mil²)
Nüfus
 (2014)yılı ortası tahmin
  Toplam 617.000
  Yoğunluk 490/km² (1.200/mil²)

1 Nisan 2009'dan önce iki seviyeli bir yerel idare sisteminde üst seviyede kontluktu ve altında metropoliten olmayan bölgeler bulunmaktaydı. Bu kontluk 1889'da kurulmuştu ve merkezi Bedford'da idi. Bu eski yerel idare kontluğundan üç tane tek-seviyeli-yerel idare ortaya çıkartılmıştır: Bedford Borough, Central Bedfordshire (eski Mid Bedfordshire ve South Bedfordshire bölgelerinin birleşmesinden kurulu) ve Luton Borough.

Eski ve törensel Bedfordshire'ın yüzölçümü 1.235 km², 2014 yılı ortası tahmini nüfusu 617,000 kisi; ve nüfus yoğunluğu km2 başına 499 kişi idi.

Coğrafya

Eski ve törensel Bedfordshire Kontluğunun kuzeyinde Northamptonshire, kuzeydoğusunda Cambridgeshire, güneydoğusunda Hertfordshire ve batısında Buckinghamshire törensel kontlukları bulunur. Eskiden Buckinghamshire'ın bir parçası olan şimdi tek-seviyeli-yerel-idare olan Milton Keynes kenti ile komşudur.

Kuzeybatı:
Northamptonshire
Kuzey:
Kuzeydoğu:
Batı:
Miton Keyenes
Bedfordshire Doğu:
Cambridgeshire
Güneybatı:
Buckinghamshire
Güney:
Hertfordshire
Güneydoğu:
Hertfordshire

edfordshire Kontluğu İngiltere ülkesinde bulunan törensel kontluklar arasında nüfus yoğunluğu bakımdan 14. sıradadır. Bu törensel kontluk içinde nüfusun büyük bir kısmı iki önemli kentsel bölge, Bedford ve Luton merkezli kentsel bölgeler, içinde yaşamaktadırlar,

Bedfordishire Kontluğu arazisi içinde rakımı en yüksek olan mevkii, 243 metre rakımlı Chiltern Tepeleri üzerinde bulunan "Dunstable Downs"dır.

İdari yapılanma

Bedford'da eski Bedforshire Kontluğu Idare Merkezi binası. 2010'da yıkılma kararı alındı.

2009'da "shire" kontluğu olarak lağvedilen Bedfordshire Kontluğu yine de törensel kontluk olarak kabul edilmektedir ve törensel olarak Bedfordshire'a bağlı olan tek-seviyeli-yerel-idare bölgeleri haritası şudur:

Bölgeler Harita ayrıntıları
  1. Bedford Borough (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)
  2. Central Bedfordshire (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)
  3. Luton Borough (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)

Bedfordshire törensel kontluk içinde bulunan tek seviyeli yerel idareler; idare merkezleri; içinde bulunan önemli yerleşkeleri listesi ve bir görüntü şöyle verilebilir:

KontlukYerel bölge/boroughİdare MerkeziDiğer yerleşkelerGörüntü
Bedfordshire Kontluğu Bedford Borough Tek-Seviyeli-Yerel-İdare Bedford Bedford, Kempston
Bedford Borough idare merkezi
Central Bedford Tek-Seviyeli-Yerel-İdare Chicksands Ampthill, Biggleswade, Dunstable, Flitwick, Houghton Regis, Leighton Buzzard, Linslade, Potton, Sandy, Shefford, Stotfold, Woburn
Luton Borough Tek-Seviyeli-Yerel-İdare Luton Luton
Luton Town Hall

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.