Salzburg

Salzburg (okunuş: saltsbuıg), Avusturya'nın orta-kuzey kesiminde yerleşim bölgesidir. Avusturya'nın bir eyaletidir. 150,000'i aşkın nüfusuyla Avusturya'nın dördüncü büyük şehridir. Alp Dağları'nın eteğinde, Almanya sınırında, Viyana'nın 270 km. batısında yer alan aynı isimli eyaletin başkentidir.

Salzburg

Arma
Salzburg
Ülke Avusturya
Eyalet Salzburg
İdare
  Belediye Başkanı Heinz Schaden (SPÖ)
Yüzölçümü
  Toplam 65,678 km² (25.358 mil²)
Rakım 424 m (1.391 ft)
Nüfus
 (2016)
  Toplam 150,887
Zaman dilimi [[UTCUTC+01.00]] (OAZD)
  Yaz (YSU) [[UTCUTC+02.00]] (OAYZD)
Alan kodları

0662

Konum  Avusturya
Kriter Kültürel: ii, iv, vi
Referans 784
Tescil 1996 (20. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Salzach nehrinin kenarında yer alan bu kent, adını buranın ilk sakinlerinin hayatını kazandıkları zengin tuz madeninden almıştır.

Başlıca sanayi kolları arasında çalgı yapımcılığı, bira yapımcılığı, dokuma sanayi, çeşitli makineler ve elektrikli gereçler yapımı, basımcılık ve yayımcılık vb. sayılabilir ama başlıca gelir kaynağını turizm oluşturmaktadır.

Mozart'ın doğum yeri olan kent, her yıl düzenlenmekte olan Salzburg Festivali ile binlerce klasik müzik hayranını kendisine çekmektedir. 27 Ocak 2006 tarihinde, Wolfgang Mozart'ın doğumunun 250. yıl dönümü yerel saatle sabah 08:00'de Salzburg'un tüm kiliselerinde kutlanmış ve kilise çanları çalmıştır. Büyük kutlamalar yıl boyunca gerçekleşmiştir.

Avusturya'nın ilhakı sırasında, Avusturya'nın bağımsızlığına ilişkin planlanan referandum öncesinde, 12 Mart 1938'de Nazi Almanya'sı tarafından Salzburg ilhak edilmiş ve Alman birlikleri şehre taşınmıştır. Siyasi muhalifler, Museviler ve diğer azınlıklar daha sonra tutuklanmış ve sürülmüştür. Ayrıca sinagoglar yıkılmış, Sovyetler Birliği'nden gelen mahkumlar ve diğer milletler için esir kampları kurulmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında, Maxglan semtinde kurulan esir kampı Çingene kampı olarak kullanılmış ve yerli sanayiye köle iş gücü sağlamıştır. Savaş sırasında katedralinin kubbesi yıkılmış olmasına rağmen Barok mimari örnekleri ayakta kalmıştır. Amerikan askerleri 5 Mayıs 1945 tarihinde Salzburg'a girmiştir.

Salzburg şehrinin tarihi merkezi 1996 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Gezilecek yerler

 • Mirabell Sarayı
 • Aigen sarayı
 • Yukarı Salzburg Hisarı
 • Leopoldskron Sarayı
 • Johannes Sarayı
 • Francis Sarayı
 • Arenberg Sarayı
 • Avusturya sokak tünelleri
 • Salzburg Kalesi
 • Dünyâca ünlü rönesans su oyunları

Kaynakça

 1. "Arşivlenmiş kopya". 5 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2017.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.