Nubar Paşa

Nubar Paşa (Arapça: نوبار باشا‎, Ermenice: Նուպար Փաշա; d. 1825, İzmir - ö. 14 Ocak 1899, Paris), Ermeni asıllı Mısırlı-Amerikan devlet adamı.

Nubar Paşa
1. Mısır Başbakanı
Görev süresi
16 Nisan 1894 - 12 Kasım 1895
Hükümdar II. Abbas Hilmi Paşa
Yerine geldiği Riyaz Paşa
Yerine gelen Mustafa Fehmi Paşa
Görev süresi
10 Ocak 1884 - 9 Haziran 1888
Hükümdar Tevfik Paşa
Yerine geldiği Muhammed Şerif Paşa
Yerine gelen Riyaz Paşa
Görev süresi
28 Ağustos 1878 - 23 Şubat 1879
Hükümdar İsmail Paşa
Yerine geldiği Makam oluşturuldu
Yerine gelen İsmail Paşa
Kişisel bilgiler
Doğum 1825
İzmir, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 14 Ocak 1899
Paris, Fransa

Nubar Ocak 1825'te İzmir'de doğdu. Kendisi, Mehmed Ali Paşa'nın etkili bir bakanı olan Bogos Yusufyan'ın akrabası olan Mgrdiç adlı bir Ermeni tüccarın oğludur. Bogos Bey, akrabasına verdiği sözü yerine getirerek Nubar'ı eğitilmek üzere Cizvitler'e gönderdi. On sekiz yaşından önce Mısır'a gitti ve on sekiz ay sonra hem ticaret hem de dışişleri bakanı olan Bogos Bey'e sekreter olarak hizmet verdikten sonra Mehmed Ali Paşa'nın ikinci sekreteri oldu. 1845 yılında mirasçı olan Kavalalı İbrahim Paşa'nın ilk sekreteri oldu ve ona Avrupa'ya yaptığı özel bir ziyarette eşlik etti.

1848'de İbrahim'in yerine gelen I. Abbas Hilmi Paşa, aynı şekilde Nubar'ı himaye etti ve 1850 yılında, Mısır'da Mehmed Ali Paşa ailesinin güvence altına alındığı antlaşmanın koşullarından kaçınmaya çalışan Osmanlı sultanının iddialarına direnmek için Londra'ya gönderdi. Burada çok başarılı oldu ve bey unvanı verildi; 1853'te benzer bir görev için Viyana'ya gönderildi ve 1854 Temmuz'unda I. Abbas Hilmi Paşa'nın ölümüne kadar orada kaldı.

Yeni Vali Said Paşa, bir keresinde onu görevden aldı, ancak iki yıl sonra baş sekreteri olarak atadı ve daha sonra Mısır'dan Hindistan'a kadar önemli bir taşımacılık hizmeti verdi. Burada esas olarak Kahire ve Süveyş arasındaki demiryolu iletişiminin tamamlanmasında etkiliydi ve kaynağın hazırlığı ile birlikte güçlü örgütlenme yeteneği sergiledi. İkinci kez Said Paşa tarafından görevden alınmasının ardından tekrar Viyana'ya gönderildi ve bir süre sonra Said Paşa'ya baş sekreter olarak geri döndü.

Kaynakça

  Siyasi görevi
  Önce gelen:
  Riyaz Paşa
  Mısır Başbakanı
  1894-1895
  Sonra gelen:
  Mustafa Fehmi Paşa
  Önce gelen:
  Muhammed Şerif Paşa
  Mısır Başbakanı
  1884-1888
  Sonra gelen:
  Riyaz Paşa
  Önce gelen:
  Yeni makam
  Mısır Başbakanı
  1878-1879
  Sonra gelen:
  İsmail Paşa
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.