Neofobi

Neofobi, yeni olan durumlardan kaynaklı gelişen sürekli ve anormal korku durumu. Hafif formunda, yeni şeyler denemek veya rutinden kopmak istememek şeklinde ortaya çıkabilir.

Biyomedikal araştırmalarda, neofobi genellikle tat çalışması ile ilişkilendirilir. Gıda neofobisi pediatrik psikolojide önemli bir endişedir. Genetik, hem gıda neofobisinde hem de genel neofobide rol oynamaktadır.[1] Psikososyal faktörler, bir çocuğun gıda neofobisi geliştirme şansını da artırabilir. Küçük çocuklar ebeveynlerin yiyecek tercihlerini dikkatlice izlerler ve ebeveynler bazı gıdalardan kaçınmaya eğiliyorsa yeme konusunda neofobik eğilimler gösterebilir.[2]

Kaynakça

  1. Alley, T.R.; K.A. Potter (2011). "Food Neophobia and Sensation Seeking". Handbook of Behavior, Food and Nutrition. Springer. s. 707–724.
  2. Wenner Moyer, Melinda. Why Is My Kid Such a Picky Eater? 21 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 19 Mart 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.