Aerofobi

Aerofobi (Yunanca αερο,φοβία), uçma korkusu ya da uçakta olma korkusu (halk arasında uçak korkusu) veya bir helikopter gibi diğer uçan araçlarda uçuş sırasında bulunma korkusu.[1]

Semptomlar

Uçak seyahatlerinden birkaç gün önce anksiyete görülür. Uçak ve hava yolculuğundan bahsetmekle panik atak veya kusma görülebilir.

Sebepleri

Uçma korkusu çeşitli diğer fobiler ve korkular tarafından yaratılabilir:[2]

  • Büyük olasılıkla ölümle sonuçlanan çarpışma korkusu, uçma korkusunun en yaygın sebebidir.
  • Uçak kabinindeki gibi kapalı mekanda bulunma korkusu (klostrofobi)
  • Yükseklik korkusu
  • Kontrol altında olmama hissi
  • Emetofobi (kusmaktan korkma)
  • Bazı yerlerde panik atak korkusu (veya agorafobi)
  • Uçağın kaçırılması ya da terörizm korkusundan dolayı

Tedavisi

Farmakolojik olmayan

Bazı durumlarda eğitim, fiziksel emniyet konusundaki kaygıyı önemli ölçüde azaltabilir. Uçağın nasıl uçtuğunu, uçuş işleminin nasıl sürdüğünü ve havacılığın diğer yönlerini göstermek anksiyeteyi azaltabilir. Birçok kişi uçmayı öğrenerek ya da skydive öğrenerek bilinçten korkmalarını ortadan kaldırarak sorunu çözmüşlerdir. Bazıları kendilerini eğitir; diğerleri pilotlar veya havayollarının sunduğu kurslara katılmaktadırlar.

Farmakolojik

Benzodiazepin veya diğer gevşetici / depresan ilaçlar gibi anti-anksiyete ilaçlarının kullanımı ile uçuş deneyimi kişiden kişiye değişir. İlaç, kişinin yansıtıcı işlevini azaltır. Bunun iç çatışmadan kaynaklanan kaygıyı azaltmasına rağmen, azaltılmış yansıtıcı işlev kaygı verici bir uçağa binmesine neden olacağından korktuklarına inanmalarına neden olabilir.

Fobisi olan önemli insanlar

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "aerophobia"Merriam-Webster. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2014.
  2. "Fear of Flying Media Kit" (Press release). Captain S. L. Chance. 2006. Erişim tarihi: 2007-04-29.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.